stat
Impreza już się odbyła

W ramach programu Zjazdu Gdańszczan, odbędzie się spotkanie i spacer z profesor Anną Ryś - jedną z autorek publikacji na temat Drogi Królewskiej, szlaku między Bramą Wyżynną a Zieloną. Książka została napisana wspólnie z Agnieszką Witczak i Bartłomiejem Siekiem. Po krótkim wstępie uczestnicy i uczestniczki ruszą na spacer po Głównym Mieście. Wydarzenie współorganizowane z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

lis 9

sobota, g. 17:00 - 19:00

Gdańsk Oliwa, Biurowiec Argon Al....
bilety 45 zł
przedsprzedaż 35 zł
lis 10

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 1-20 zł
Droga Królewska to wizytówka Gdańska. Po zniszczeniach II wojny światowej została odbudowana w formie nawiązującej do okresu świetności miasta w XVII wieku. Jak przekonują autorzy, ulice Długa i Długi Targ to nie tylko architektura, ale też zapis przekonań i filozofii dawnych gdańszczan, którzy budowali tu swoje siedziby.

Zwracając uwagę na elementy wystroju fasad czy postaci historyczne i mitologiczne przedstawione w formie posągów, portretów czy popiersi, możemy odkryć świat wartości, które miały zapewnić pomyślność Gdańskowi i jego mieszkańcom. Wartości, które nie zestarzały się do dziś, choć mogą już nie być takie oczywiste.

Biogramy autorów i autorek publikacji Droga Królewska

Anna Ryś - profesor nadzwyczajna w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego, historyczka i filolożka, w pracach dotyczących kultury gdańskiej skupia uwagę na nawiązaniach do tradycji antycznej.

Bartłomiej Siek - adiunkt w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zajmuje się źródłoznawstwem dziejów medycyny gdańskiej oraz biografistyką lekarską (współautor dwóch tomów Sławnych lekarzy gdańskich, 2016 i 2017).

Agnieszka Witczak - adiunktka w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego, rozprawę doktorską poświęciła poematowi pochwalnemu na cześć Gdańska (Poemat o Gdańsku Wacława Klemensa Żebrackiego na tle europejskiej tradycji literackiej, 2010), w swych badaniach zajmuje się także gdańską literaturą okolicznościową.