Druga rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Gdańsk Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Druga rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Opinie (27)

  • środa - czwartek, 13 - 14 stycznia
  • Lokalizacja
    Gdańsk

W styczniu miną dwa lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak w roku ubiegłym, Gdańsk przypomni postać prezydenta i uczci jego pamięć. Zapraszamy m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta, do udziału w modlitwie ekumenicznej i na warsztaty o dobrym słowie dla dorosłych i rodziców nastolatków. W tym roku - z powodu pandemii - wydarzenia będą skromniejsze i odbywać się będą online na stronie www.gdansk.pl.

W wydarzeniu będzie można uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

PROGRAM WYDARZEŃ

Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie
13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45


W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim
13-14 stycznia (środa-czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego


Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności - które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie - wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta. Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Modlitwa 14 stycznia (czwartek), Bazylika Mariacka, godz. 18.00 odbędzie się Msza święta.
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.


O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillionistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 roku pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g-d-a nawiązujące do miasta Gdańska.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.


Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Książka pamięci prezydenta

Zachęcamy do nabycia publikacji "Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?", autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.

Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów (m.in. Renaty Dąbrowskiej, Karoliny Misztal-Świderskiej, Macieja Kosycarza, Anny Rezulak czy Wojciecha Stróżyka), przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.