stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy serdecznie w dniach 15-18 listopada do wspólnego świętowania drugiego jubileuszu funkcjonowania Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku). Zachęcamy do rozmowy na ważne, bieżące tematy.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Program:

15 listopada, wtorek, godz. 18.00, Oburzeni, solidarni;
Debata z udziałem Seweryna Blumsztajna, Basila Kerskiego, Igora Stokfiszewskiego i Małgorzaty Tarasiewicz. Prowadzenie: Agata Szczęśniak (KP).

Rozmowę poprzedzi wstęp Igora Stokfiszewskiego i Rafała Żurka o Ruchu Oburzonych połączony z pokazem materiałów filmowych prezentujących przebieg Marszu Oburzonych w Madrycie, Paryżu i Brukseli autorstwa Rafała Żurka.

16 listopada, środa, godz. 18.00, Tak dla kobiet;
Pokaz filmu "Vera Drake" w reżyserii Mike'a Leigh oraz sto pytań o aborcję do Katarzyny Bratkowskiej i Marka Mosakowskiego. Prowadzenie: Łukasz Zaremba (KP). Zbieramy podpisy pod inicjatywą obywatelską Tak dla kobiet.

17 listopada, czwartek, godz. 19.00, Uniwersytet krytyczny na urodziny: feminizm postkolonialny a sprawa polska;

Seminarium Agnieszki Graff o związkach feminizmu z postkolonializmem.

18 listopada, piątek
godz. 19.00, Debata: Czy żyjemy na peryferiach kultury?
z udziałem Leszka Bzdyla, Marcina Maseckiego, Mikołaja Trzaski i Anny Witkowskiej. Prowadzenie: Maria Klaman (KP);
godz. 21.00, Koncert: Marcin Masecki solo + afterparty.

////////////////////////////////////////////////////
Oburzeni, solidarni

Kiedy sprzeciw i brak zgody na zaistniałą sytuację może stać się bazą do budowy prężnego ruchu społecznego? Dlaczego postulaty Ruchu Oburzonych wydają się dla wielu śmieszne i roszczeniowe, dlaczego używają deprymujących ich epitetów i odmawiają prawa do marzeń o utopijnych celach, które były podstawą trójmiejskich zrywów wolnościowych w czasach walki opozycyjnej w latach 80.? Czy możliwa jest ponadnarodowa solidarność w oburzeniu na stosunki ekonomiczne i złą politykę społeczną?

Debata z udziałem Seweryna Blumsztajna, Basila Kerskiego, Igora Stokfiszewskiego i Małgorzaty Tarasiewicz. Prowadzenie: Agata Szczęśniak (KP).
Rozmowę poprzedzi wstęp Igora Stokfiszewskiego i Rafała Żurka o Ruchu Oburzonych połączony z pokazem materiałów filmowych prezentujących przebieg Marszu Oburzonych w Madrycie, Paryżu i Brukseli autorstwa Rafała Żurka.

Seweryn Blumsztajn - dziennikarz i działacz opozycji antykomunistycznej. W 1968 uczestnik wydarzeń marcowych, współorganizator wiecu w Warszawie. Od 1976 redaktor "Biuletynu Informacyjnego KOR", od 1977 członek KSS "KOR". Od 2006 jest redaktorem naczelnym warszawskiego dodatku lokalnego "Gazety Wyborczej".

Basil Kerski
- polsko-niemiecki dziennikarz, politolog i eseista, od marca 2011 roku dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Igor Stokfiszewski - krytyk literacki, dramaturg, publicysta. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu "Ha!art". Od 2006 członek zespołu "Krytyki Politycznej".

Małgorzata Tarasiewicz - dyrektorka Stowarzyszenia Współpracy Kobiet, NEWW-Polska od stycznia 2000 roku. W latach 80-tych działaczka Ruchu "Wolność i Pokój". W latach 1989-1991 koordynatorka Sekcji Krajowej Kobiet NSZZ Solidarność, następnie od 1991 do 1995 prezeska Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce.

Rafał Żurek - ukończył socjologię w Poznaniu oraz Warszawską Szkołę Filmową. Jako operator współtworzył reportaże i seriale dla TVP. Stale współpracuje z artystą Arturem Żmijewskim.

////////////////////////////////////////////////////
"Vera Drake"

Londyn, rok 1950: Vera Drake wiedzie spokojne życie z mężem Stanem i dorastającymi dziećmi Sidem i Ethel. Nie są rodziną zamożną, ale szczęśliwą. Vera jest sprzątaczką, Stan pracuje jako mechanik, Sid jest krawcem, a Ethel testuje w fabryce żarówki. Kochająca żona i matka ma jednak dodatkowe, tajemnicze zajęcie: pomaga młodym kobietom pozbyć się niechcianej ciąży. Nie bierze za przysługę pieniędzy. W wyniku aborcji jedna z dziewczyn trafia do szpitala. Policja wszczyna dochodzenie. W jego wyniku Vera trafia do aresztu.

"Vera Drake"
reż. Mike Leigh
prod. Wielka Brytania 2004, 120 min.

////////////////////////////////////////////////////
Tak dla kobiet

Sto pytań o aborcję do Katarzyny Bratkowskiej, współautorki "Dużej książki o aborcji", oraz Marka Mosakowskiego. Prowadzenie: Łukasz Zaremba (KP).

Podczas spotkania zbieramy podpisy pod inicjatywą obywatelską Tak dla kobiet, do czego zachęci Marzena Dobrowolska.

Potrzebujemy 100 tysięcy podpisów, żeby wprowadzić pod obrady Sejmu ustawę: wprowadzającą do szkół edukację seksualną, zwiększającą dostępność środków antykoncepcyjnych, liberalizującą prawo do przerywania ciąży. W Polsce obowiązuje restrykcyjne prawo antyaborcyjne, a niektórzy chcą wprowadzić całkowity zakaz przerywania ciąży, nie chcemy dłużej biernie na to patrzeć. Mamy dość traktowania kobiet jako karty przetargowej w politycznej grze. www.takdlakobiet.pl

Pierwsza na polskim rynku książka Wydawnictwa Czarna Owca, która przełamuje tabu milczenia wokół aborcji. "Książka o aborcji" Katarzyny Bratkowskiej i Kazimiery Szczuki rozwiewa mity narosłe wokół zabiegu przerywania ciąży. Dostarcza informacji o prawnych regulacjach i metodach aborcji (wyjaśnia w jakich okolicznościach zabieg jest legalny i z użyciem jakich środków najczęściej się go przeprowadza). Publikacja ma na celu przybliżyć młodemu czytelnikowi sytuacje, w jakich kobiety decydują się podjąć trudną decyzję o przerwaniu ciąży oraz możliwe społeczne konsekwencje takiego wyboru m.in. wykluczenie społeczne, poniżenie, przemoc psychiczna i fizyczna oraz izolacja.

Książka Katarzyny Bratkowskiej i Kazimiery Szczuki adresowana jest do młodzieży, rodziców i nauczycieli, ale także do przeciwników aborcji. Autorki nie namawiają nikogo do poddania się temu zabiegowi, ani też nie wychwalają jego walorów. Stoją na stanowisku "pro choice" - wolnego wyboru kobiety i jej prawa do decydowania o tym, co będzie działo się z jej ciałem i duszą. Zwracają uwagę, że w krajach, gdzie aborcja jest legalna, ciążę przerywa się trzynastokrotnie rzadziej niż w Polsce. Podczas kiedy kraje europejskie odchodzą od zakazu aborcji, w Polsce nastąpiła radykalizacja przepisów w tej kwestii.

Katarzyna Zacharska, Gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę, aborcja byłaby sakramentem, "Wysokie Obcasy" (30 czerwca 2011)

Katarzyna Bratkowska - działaczka ruchów kobiecych i lewicowych, feministka i krytyczka literacka, córka dziennikarza Stefana Bratkowskiego. Absolwentka filologii polskiej UW oraz Szkoły Nauk Społecznych PAN. Działaczka Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, Grupy Same o Sobie, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini składu hiphopowego Duldung. Wykładała na gender studies UW, obecnie wykłada w Wyższej Szkole Dziennikarstwa, współorganizatorka Manif i wieców.

Marek Mosakowski - dr hab., profesor UG w Katedrze Filologii Romańskiej, doktorat w City University of New York; specjalizacja: historia literatury francuskiej XVIII wieku. Autor książki "Strategie wymazywania. Kobiece bohaterki w męskich tekstach francuskiego Oświecenia".

////////////////////////////////////////////////////
Uniwersytet krytyczny na urodziny: feminizm postkolonialny a sprawa polska

Seminarium dr Agnieszki Graff o feminizmie postkolonialnym, europejskości, intersekcjonalności i jak to się ma do polskiej sytuacji. Czy podporządkowani mogą mówić i czy nas to jakkolwiek dotyczy?

Polecamy wcześniejszą lekturę:
- Gayatri Ch. Spivak, "Strategie postkolonialne";
- Audre Lorde, "Nie zdemontujesz domu pana przy użyciu jego własnych narzędzi" (https://www.ekologiasztuka.pl/pdf/f0020lorde.pdf);
- Agnieszka Graff, "Magma" i "Rykoszetem".

Agnieszka Graff - anglistka, feministka. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Stypendystka Fundacji Fulbrighta. Teksty naukowe oraz publicystyczne ogłaszała m.in. w "Res Publice Nowej", "Kulturze i Społeczeństwie", "Ośce", "Zadrze", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej". Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW i wykłada na warszawskich studiach podyplomowych Gender Studies. Jej książka "Świat bez kobiet" (2001) to jedna z najważniejszych pozycji w polskiej literaturze feministycznej. Analizuje mechanizmy stopniowego wykluczania kobiecego głosu ze sfery publicznej w warunkach ustrojowej transformacji. W ostatnich pracach zwraca szczególną uwagę na przenikanie się dyskursu płci z narracjami nacjonalistycznymi (np. antysemityzmem) i rasowymi. Była na wszystkich manifach i wybiera się na kolejne. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazała się jej książka "Magma".

////////////////////////////////////////////////////
Czy żyjemy na peryferiach kultury?

Debata w gronie artystów o funkcjonowaniu w świecie kultury z udziałem Leszka Bzdyla, Marcina Maseckiego, Mikołaja Trzaski i Anny Witkowskiej. Prowadzenie: Maria Klaman (KP).

Czy "prawdziwa i najlepsza" kultura jest tylko w centrum? I czy centrum jest tylko jedno? Nieustannie śledzimy doniesienia o tym, że kolejna artystka lub artystka odnosi sukces w stolicy, w dużej instytucji, za granicą. Sprawdzamy rankingi sztuki, sprowadzając kulturę do rządzonego mechanizmami rynkowymi tworu.

Czy rzeczywiście bycie artystką lub artystką na peryferiach jest realnie "gorsze i trudniejsze"? Bo odbiorcy są niewyedukowani kulturalnie, pieniędzy jest mniej, a finansowaniem kultury rządzą czasami koneksje i poprawność polityczna? Czy wyznacznikiem "kariery" jest tylko zaistnienie w stolicy albo zagranicą?

Zapytamy: jak niwelować różnice między centrum i peryferiami? Bo przecież możliwe jest istnienie spójnej sieci współpracujących ludzi i instytucji sztuki i kultury.

Leszek Bzdyl - tancerz, choreograf, aktor i reżyser; szef Teatru Dada von Bzdülöw. Współpracuje także z Bałtyckim Uniwersytetem Tańca. Jest autorem ruchu scenicznego do kilkudziesięciu przedstawień dramatycznych

Mikołaj Trzaska - kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. i lider, bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych.

Anna Witkowska - artystka wizualna, grafik. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z projektowania graficznego w 2003 roku w pracowni prof. Janusza Górskiego). Tworzy instalacje, obiekty, wideo. W swoich realizacjach często cytuje najbliższe otoczenie, transformując je w multiplikowane obiekty czy wideo-instalacje.

////////////////////////////////////////////////////
Koncert: Marcin Masecki solo

Improwizowany koncert solowy na pianino.

Marcin Masecki - 1982, warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Współpracuje/ował z wieloma artystami m. in. Macio Moretti, Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Andrzej Jagodziński, ALCHEMIK, Pink Freud, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński i Candelaria Saenz Valiente. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Brukseli z zespołem Alchemik. Od 2006 ściśle związany z warszawskim wydawnictwem Lado ABC. Jest członkiem zespołu Paristetris. Prowadzi własny sekstet jazzowy Profesjonalizm. Jest też dyrektorem pierwszej edycji WORu (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej). Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna XVIII wieku. Od kilku lat przygotowuje płytę z nagraniem ogromnego utworu dość znanego kompozytora, o której jednak trochę wstyd mu pisać, gdyż już zbyt wiele razy zapowiadał jej rychłe wydanie. Ale już zaraz będzie. Naprawdę. Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires.

www.marcinmasecki.com

Przeczytaj także