stat
Impreza już się odbyła

Drzewko Za Oponę Opinie (2)

W ramach programu ochrony trójmiejskich lasów 26 kwietnia (sobota) odbędzie się VIII edycja akcji „Drzewko Za Oponę”. Akcja przygotowywana jest przez Klub Dżentelmena Szos, przy współpracy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i gdańskiego oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jest naturalną rzeczą, że pierwszy partner akcji, działający poprzez swój program statutowy na rzecz ochrony środowiska, współpracuje w tego typu przedsięwzięciu. Natomiast z wielką przyjemnością przyjęliśmy chęć współpracy ze strony PGNiG, bowiem firma ta z coraz większym zaangażowaniem włącza się w ochronę środowiska naturalnego. Potwierdzeniem tych działań jest sukcesywne tworzenie sieci dystrybucji gazu ziemnego CNG przeznaczonego do zasilania silników samochodowych.

Zasady akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, są nieskomplikowane. Osoby, które dostarczą zużyte opony do miejsca zbiórki znajdującego się na terenie Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku Oliwie przy ulicy Czyżewskiego 31, otrzymają w zamian sadzonki świerków oraz innych gatunków drzew: 1 opona – 1 drzewko. Podobnie jak w siedmiu poprzednich akcjach, sadzonki dostarcza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Pojawia się zatem dogodna okazja dla tych kierowców, którzy po wiosennych porządkach w swoich garażach nie mają koncepcji lub czasu na „zagospodarowanie” zużytych opon, a jednocześnie lubią zieleń wokół siebie i chętnie ją wzbogacą. Nasze drzewko możemy posadzić w ogrodzie, na podwórku, na łące, w lesie – gdziekolwiek, by móc potem podziwiać, jak rośnie, a może i zadbać o nie i chronić w międzyczasie.

Pamiętajmy, że na te nasze stare opony czekają wyspecjalizowane firmy, które w wyniku ich recyklingu wyprodukują granulat gumowy, służący jako komponent do budowy nawierzchni drogowej, konstrukcji odbojnic portowych i różnego typów elementów zabezpieczających. Bardzo istotną rzeczą w procesie utylizacji opon jest także odzysk energetyczny. Wysokokaloryczny granulat gumowy – porównywalny z węglem – stanowi cenne paliwo w cementowniach.

Uczestnicy tej akcji – górnolotnie rzecz biorąc – spełnią także swój obowiązek obywatelski. Bo jak mówi art. 86 Konstytucji RP … trzeba po sobie zostawić porządek . Warto w tym miejscu wspomnieć , że uczestnicy poprzednich akcji zebrali prawie 30 ton zużytych opon .

Wszystkich chętnych zapraszamy zatem 26 kwietnia (sobota) w godzinach
10 – 16 do Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku Oliwie przy ulicy Czyżewskiego 31. Taka okazja zdarza się raz do roku! A i świat nam wypięknieje!