stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Duet artystyczny: wystawa twórczości Małgorzaty Bieniek (Maggie Piu) i Małgorzaty Stępniak

Wystawa malarstwa dwóch artystek Małgorzaty Stępniak ( po 9 latach ) i pierwszy raz w Triadzie Małgorzaty Bieniek (Maggie Piu).

sty 3

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

14 grudnia 2024 - 30 września 2025, g. 10:00 - 17:00

bilety 15 zł
ulgowy 8 zł
Maggie Piu (Małgorzata Bieniek-Strączek) jest absolwentką wydz. Architektury Politechniki Krakowskiej. Tworzy i prowadzi pracownię projektowania wnętrz w Krakowie.
Pisze trzy blogi : o modzie, o sztuce i o architekturze.

Ma w dorobku ponad 20 indywidualnych wystaw (w Warszawie, Krakowie, Londynie i innych miastach). Publikowała swoje rysunki w "Fantastyce", "Odrze", "Góry i alpinizm", była ilustratorką w magazynie "Gentelman". Jej rysunki ozdobiły książkę J.T. Gierlińskiego "Pustka intymnych ucieczek". W 2003 roku była jedną z dwunastu kobiet wybranych z całej Polski w akcji "Twojego Stylu" - "Ja Kobieta- najbardziej kobiece Polki" zakwalifikowana tam jako Dama XXI wieku, pisano o niej jako o "...emisariuszce piękna i kultury..."

Ś.p. Profesor Wiktor Zin, znany polski rysownik i znawca sztuki, po jednej z jej wystaw napisał : "...jestem zachwycony zaprezentowanymi na wystawie rysunkami pani Małgorzaty Bieniek, olbrzymi talent, elegancja przedstawionych form, precyzja i świadomość celu..."

Maggie interesuje się również modą i tworzy autorską biżuterię. W 2009 roku zdobyła pierwsze miejsce na Warsaw Fashion Week, była też wraz ze swoimi obrazami gościem programu TVP1 "Kawa czy herbata?". W 2011 roku  wystawiała swoje prace na pierwszej edycji Street of Design w Warszawie.
Maluje od lat choć z przerwami. Jej grafika i malarstwo mieszczące się w secesyjnej estetyce sprzeczności jest połączeniem wizji kobiety 'art nouveau' ze współcześnie surrealistyczną wizją kobiecego ciała. Charakteryzuje się bogatą ornamentyką i precyzją detalu. Maggie maluje tradycyjnie na płótnie i papierze, akrylem i tuszem, ale również współcześnie przetwarza swoje rysunki na komputerowych programach graficznych robiąc ciekawe collage.

Małgorzata Stępniak
Urodzona w 1973 roku w Częstochowie. W latach 1993-98 studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Uprawia malarstwo sztalugowe.
Nagrody:
1999 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim
Przeglądzie Malarstwa Młodych "Promocje" w Legnicy
2002 - Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy.
We wrześniu 2010 roku w gdańskiej galerii Triada miała miejsce - pierwszy raz na wybrzeżu - wystawa malarstwa Małgorzaty Stępniak.

Fragment recenzji autorstwa Małgorzaty Wróblewskiej:
(...)Małgorzata Stępniak i jej malarstwo wpisują się w autorski "przepis" na artystyczną osobowość , a o jej sztuce można powiedzieć że jest rozpoznawalna.
Jej obrazy to niewielkie wyreżyserowane etiudy, oszczędne i wyraziste, nieprzeładowane rekwizytami dzięki czemu stają się czytelne.

Małgorzata Stępniak wychodzi od abstrakcji i ten kierunek doskonale tłumaczy jej zafascynowanie kolorem i fakturą, nonszalancję w traktowaniu perspektywy przestrzennej.

Naturalne jest też przejście z abstrakcyjnych i kolorystycznych poszukiwań do figuracji, która przybiera formę geometryczną zamieniając się z czasem w sylwety, które są wierną kontynuacją abstrakcyjnych korzeni. Figuracji, której artystka pozostaje wierna od lat towarzyszy kolor. Kolor, który nie jest tutaj jedynie akcydensem światła, wręcz przeciwnie jest pierwszym rozgrywającym. Małgorzata wybiera najmocniejsze barwy z palety, najbardziej soczyste i energetyzujące - czerwień, niebieski, żółty. Przedstawienia są harmonijne, plamy barwne wypełniają szczelnie całe tło i postaci .

W warstwie formalnej można zobaczyć podobieństwa z malarstwem Jerzego Nowosielskiego. Wskazuje na to przede wszystkim podobne traktowanie przestrzeni i użycie dużych plam koloru porządkujących wewnętrzny świat. Podobne jest też "kadrowanie" całości sceny odartej ze zbędnych ozdobników.
Co ją inspiruje? Gdzie znajduje świat, który potem wyczarowuje pędzlem i farbą?
Kino - to magia, która napędza twórczość artystki. Świat, który pokazuje to niewielkie sceny, drobne historie, kawiarniane romanse, koncerty, Ten świat to wycinki życia, dla których pierwowzorem są filmy. Szczególnie polskie kino lat 50 i 60-tych. Oszczędność scen, czystość obrazu, ascetyzm z wplecionym westchnieniem za "zachodnią" swobodą. Te kadry Małgorzata przelewa na płótno przepuszczając je przez filtr własnego stylu i fantazji. Jej obrazy mają też w sobie nutkę słodkiego erotyzmu. W tych krótkich historiach kobiety są pełne delikatnego wdzięku a mężczyźni emanują elegancją. Całość łączy zapach luksusu płynący z ekskluzywnych wnętrz i dystyngowanych limuzyn.

Ta korespondencja sztuk widoczna pomiędzy malarstwem a filmem, pojawia się jeszcze raz w przedstawieniach, których tematem jest muzyka. Długość dźwięku, tonu daje poczucie harmonii. Harmonia zaś przynosi piękno, które w malarstwie Małgorzaty Stępniak nabiera wyraźnej, estetycznej wartości.

Wernisaż 27.09.2019 o godz. 18.00, Galeria Triada.