stat
Impreza już się odbyła

Dwie twarze rewolucji Opinie (1)

Jaki jest charakter współczesnych przemian społecznych? Gdzie doprowadziła nas Arabska Wiosna, hiszpańskie ruchy oraz globalny Occupy, znany pod ogólną nazwą Oburzonych? Projekcja filmów dokumentalnych, instruktarz z Twittera oraz dyskusja wokół rewolucji społecznych odbędą się w czwartek, 26 września w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku.

W polskich mediach rewolucje społeczne przedstawiane są przede wszystkim jako seria protestów, demonstracji i okupacji przestrzeni publicznej. Czy rzeczywiście aktywność obywatelska na rzecz prawdziwej demokracji, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zorientowanej prospołecznie ekonomii przybiera wyłącznie postać głośnych marszów i manifestacji?

Podczas spotkania Dwie tworze rewolucji skupimy się na Hiszpanii - kraju, który obok Grecji - jest główną areną przemian społecznych, będących skutkiem kryzysu ekonomicznego w Europie. Dzisiaj głównym narzędziem rewolucji jest Twitter dlatego przed obejrzeniem filmów przedstawiony zostanie krótki instruktarz obsługi tego narzędzia. Następnie zobaczymy dokumenty, ukazujące odmienne sposoby obywatelskiej aktywności w dobie ekonomicznej zapaści i rozpadu więzi zbiorowych.

La Marcha Indignada (Oburzony marsz) poświęcony jest jednemu z najbardziej doniosłych epizodów pierwszego półrocza trwania hiszpańskiej rewolucji - marszowi Oburzonych do Brukseli, który zakończył się 15 października 2011 r. ogólnoświatową mobilizacją. Na ulice ponad 1000 miast wyszły tego dnia miliony demonstrantów.

Everyday Revolution (Codzienna rewolucja) ukazuje żmudne budowanie wspólnoty społecznej w hiszpańskiej Walencji w oparciu o alternatywne sposoby zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców: miejskie rolnictwo, banki czasu czy organizacje zajmujące się opieką nad ludźmi eksmitowanymi w wyniku kryzysu.

Spotkanie Dwie tworze rewolucji odbędzie się w czwartek 26 września o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk). Służyć będzie również przedstawianiu źródeł, z których czerpać można informacje na temat wydarzeń w Hiszpanii oraz kształtu, jakie przybierają twarze rewolucji na Półwyspie Iberyjskim. Wstęp do filmów wygłosi Igor Stokfiszewski. Po prezentacji zapraszamy na wspólną dyskusję. Spotkanie jest częścią projektu Demokracja 4.0.

Opis filmów:
"La Marcha Indignada" czyli "Marsz Oburzonych" to dokument z 2012 roku stworzony przez duet reżyserski Amira Bocheńska oraz Alberto Reveron Diaz. Jest to opowieść o buncie wszystkich skrzywdzonych, o ludziach, którzy przeciwstawili się panującemu systemowi politycznemu, manipulacji medialnej, kryzysowi, bankom i korporacjom. To przejrzysty portret ludzi i idei ruchu 15-M, czyli obywatelskiego ruchu utworzonego po 15 maja 2011 roku promującego demokrację uczestniczącą, bardziej "prawdziwego" podziału kompetencji oraz innych środków mających na celu poprawę systemu demokratycznego. Czas trwania - 60 minut.

"Everyday Revolution" to dokument stworzony przez Andrea'e Goytre Cabrera'e. Osadzony jest w Hiszpanii w dobie kryzysu i opowiada o wprowadzaniu w życie nowych sposobów radzenia sobie w kryzysie. Film przedstawia innowacyjne koncepcje życia i walki z ekonomią i polityką, choćby takie jak "bank czasu", pokazując w jaki sposób przedstawiane propozycje zmieniają życie ludzi w codzienną rewolucję. Czas trwania - 25 minut

Projekt Demokracja 4.0 współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.
Osoba do kontaktu: Elżbieta Rutkowska, tel. 503 696 231, elzbieta.rutkowska@poczta.krytykapolityczna.pl