Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Dwunastu gniewnych ludzi - spektakl gościnny (3 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
8.0
1 ocena
Oceniasz 5/10
Teatr Nowy w Poznaniu
Dwunastu gniewnych ludzi
Reginald Rose

Przekład: Jan Czapliński

"Dwunastu gniewnych ludzi" to znany niemal każdemu tytuł kultowego filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku. Napisany przez Reginalda Rose'a scenariusz do dziś funkcjonuje w USA jako esej o potędze demokracji - oto dwunastu przypadkowych mężczyzn spotyka się, by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Po burzliwej debacie przysięgli wznoszą się ponad własne uprzedzenia, wymijają pułapki zakłamanego systemu i wydają sprawiedliwy, obiektywny werdykt. Triumfują demokracja, prawda i piękno.

Twórcy o spektaklu:
Trudno nam, twórcom teatralnej wersji "Dwunastu gniewnych ludzi", patrzeć dziś na ten triumf bez podejrzeń. Nie wierzymy w sprawiedliwość, w USA, w piękno bezinteresownego dobra i w oczywistą brzydotę zła. Nie wierzymy w zdolność do porzucenia osobistego na rzecz publicznego i w huczący testosteronem sen o spełnieniu demokracji.

Wierzymy w spektakl. "Dwunastu gniewnych ludzi" to widowisko, w ramach którego dobro i zło są narzędziami służącymi do manipulacji, a pojęcie racji jest napędzane nie prawdą, a poklaskiem. Jego bohaterowie nie są zainteresowani losem oskarżonego na procesie - są zainteresowani sobą. Tendencyjnie potoczny język, którego używają, służy nie tyle porozumieniu we wspólnej sprawie, co naświetleniu ich prywatnych traum, ambicji, kompleksów i pragnień.

"Radosław Rychcik zbudował swój spektakl w taki sposób, że widz wchodzi w niego całkowicie. Siedzi jak zahipnotyzowany w teatralnym siedzeniu, wiedziony głosem i działaniami aktorów, odkrywając razem z nimi kolejne aspekty i meandry sprawy. I zapomina o całym świecie na tyle, że nawet znajome zakończenie i tak zaskakuje.", Joanna Sobocińska, "5kilokultury.pl".

Reżyseria: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
Dramaturgia: Jan Czapliński
Muzyka: Michał Lis
Choreografia: Rafał Urbacki

Występują: Michał Kocurek, Grzegorz Gołaszewski, Szymon Mysłakowski / Tomasz Nosinski, Zbigniew Grochal, Mariusz Zaniewski, Mariusz Puchalski, Tadeusz Drzewiecki, Mateusz Ławrynowicz, Michał Grudziński, Andrzej Lajborek, Nikodem Kasprowicz, Janusz Andrzejewski, Anna Mierzwa.