Podczas spotkania odbędzie się premiera książki "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów" oraz Wieczór pamięci niedawno zmarłego profesora UG Jana Ciechowicza.
Prezentowana książka, "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów", jest zbiorem referatów wygłoszonych w dniach 19-20 listopada 2015 roku w Pałacu Opatów, siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG oraz w auli Wydz. Filologicznego UG podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod tą samą nazwą. Wzięło w niej udział grono badaczy - teologów, literaturoznawców, teatrologów, muzykologów, filmoznawców - z USA, Izraela i wielu ośrodków akademickich w Polsce. Konferencja została zorganizowana przez Dział Teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG oraz Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii UG. Zamieszczony w tomie zbiór referatów poszerzony został o niewygłoszone podczas konferencji teksty prof. Katarzyny Osińskiej, prof. Michaela Steinlaufa oraz artykuł Henryka Lewa (zamieszczony pierwotnie w tygodniku "Izraelita", sierpień-listopad 1896).
Konferencja była elementem większego projektu, który odbywał się w kilku miejscach Gdańska. Zasadniczą jego częścią była otwarta 19 listopada 2015 roku w Pałacu Opatów wystawa zatytułowana "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów" - jej szczegółowy, bogato ilustrowany opis znajduje się w tomie. Do książki dołączona jest płyta CD z zapisem "próby czytanej" Dybuka S. An-skiego, która odbyła się w Sali Prób Teatru Miniatura w Gdańsku i dodatkowo transmitowana była na żywo przez Radio Gdańsk.
Cały projekt "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów" - tak wystawa, jak i konferencja - odbywał się w ramach "Roku 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce" koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Prof. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.