stat
Impreza już się odbyła

Dyskusja 'Koniec Fotografii Artystycznej. Powód do rozpaczy' i promocja książki Adama Mazura

Dyskusja KONIEC FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ. POWÓD DO ROZPACZY
CZY RADOŚCI? oraz promocja książki "Kocham fotografię" Adama Mazura
CSW Łaźnia: 27 sierpnia /czwartek/, godz. 18.00

W 2009 roku fotografia obchodzi swoje 170 urodziny. Z tej okazji nie może zabraknąć pytań o jej kondycję oraz perspektywy rozwoju. Zapierająca dech w piersiach dynamika produkcji obrazów cyfrowych, ich dostępność, łatwość publikacji i przetwarzania idzie w parze z uwiądem refleksji teoretycznej, która - także wśród fotografów polskich - zastąpiona została wynoszeniem do rangi fetysza techniki. Tymczasem warto przemyśleć czym jest fotografia dziś. Zwłaszcza fotografia artystyczna, która jeśli jeszcze nie umarła, to z pewnością na naszych oczach dogorywa. Pomimo pozorów zachowywanych na wydziałach grafiki i fotografii Akademii Sztuk Pięknych - jak się wydaje - nikogo już nie obchodzi sztuka fotografii. Wygląda na to, że przyszło nam na dobre pożegnać się z epoką salonów i wystaw fotografii artystycznej, z roboczymi definicjami wykuwanymi w ramach praktyki członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Rzeczywistość jednak nie lubi próżni, stąd nasuwa się pytanie co zastąpiło fotografię artystyczną? Czy ma ona jeszcze szansę się odrodzić? Czy lepiej o niej zapomnieć i zająć się zjawiskami z pogranicza fotografii i kultury wizualnej? Czy jesteśmy skazani na postmodernistyczną z gruntu regułę "anything goes"?

O rzeczywistej kondycji fotografii artystycznej dyskutować będą przedstawiciele trójmiejskiego środowiska fotograficznego oraz kurator CSW Zamek Ujazdowski, Adam Mazur. Udział w debacie zapowiedzieli m.in. Witold Węgrzyn, Stefan Figlarowicz i Wojciech Zamiara. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Miękus.


Dyskusji będzie towarzyszyć promocja publikacji Adama Mazura "Kocham fotografię".

Książka "Kocham fotografię" to niezwykły zapis przemian, jakie dokonywały się w obrębie polskiej fotografii na przestrzeni ostatniej dekady. Autor omawia najgłośniejsze wystawy, klasyczne książki, które z wieloletnim opóźnieniem wreszcie ukazały się polskiej wersji językowej, pisze o początkach rynku aukcyjnego, w końcu analizuje twórczość poszczególnych fotografów, zarówno klasyków, jak i artystów współczesnych (m.in. Józefa Robakowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mikołaja Komara, Tadeusza Rzący, Zuzy Krajewskiej, Wojciecha Wieteski, duetu Zorka Project). Kwestionuje przy tym podział na fotografię artystyczną i rzekomo nieistotną resztę (np. fotografia mody czy fotografia dokumentalna), który pokutuje jeszcze od czasów piktorializmu. Wybór tekstów uzupełniają rozmowy z najwybitniejszymi polskimi fotografami (m.in. z Józefem Robakowskim, Wojciechem Prażmowskim, Andrzejem Świetlikiem).

Adam Mazur
(ur. 1977) jest redaktorem naczelnym magazynu "Obieg", wieloletnim współpracownikiem "Fototapety", kuratorem CSW Zamek Ujazdowski. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak Efekt czerwonych oczu (2008), Antyfotografie (2007) czy Nowi Dokumentaliści (2006).

Koordynacja: Anna Szynwelska

Wydarzenie zorganizowane w ramach Festiwalu TRANSFOTOGRAFIA.