stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Dżem Unplugged
PATRONAT

Dżem Opinie (20)

Początki Dżemu sięgają jesieni 1973 roku. Wtedy to Beno i Adam Otręba, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli zespół o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu tego roku do grupy dołączył Ryszard Riedel. Niefortunny błąd organizatorki jednego z koncertów, która na afiszu umieściła napis DRZEM skłonił muzyków do spolszczenia nazwy (bez błędów).

lis 2

sobota, g. 16:30

Gdynia,
bilety 70 zł
ulgowy 55 zł
Kup bilet
gru 15

niedziela, g. 18:00

bilety 148 - 190 zł
Kup bilet
brama: 19:30, start: 20:30

blues / soul - koncerty w Trójmieście


W maju 1980 roku Dżem otrzymał pierwszą nagrodę na "Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych" w Tychach. 7 czerwca tego roku grupa zadebiutowała na "Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji" w Jarocinie. Mimo tego integracja zespołu wciąż napotykała trudności. Z inicjatywy Ryśka w grudniu 1980 roku doszło do spotkania w Wesołej, na którym zapadła decyzja o kontynuowaniu działalności w składzie: Ryszard Riedel, Adam Otręba, Beno Otręba, Paweł Berger, Andrzej Urny i Michał Giercuszkiewicz.

Do roku 1981 skład zespołu ulegał drobnym zmianom, warto jedynie dodać, że w grudniu 1978 roku do zespołu dołączył Jerzy Styczyński. A rok 1981 obfitował w koncerty, m.in. w ramach "Folk Blues Meeting" w Poznaniu i "Rawa Blues" w Katowicach. Poza tym ukazał się pierwszy singiel Dżemu: "Paw"/"Whisky". Muzycy w studiu Polskiego Radia nagrali też szereg innych utworów.

Rok 1982 był również rokiem koncertowym. Ukazał się longplay "The best of Tonpress" zawierający utwór "Paw".

1983 rok nie różnił się od poprzednich pod względem ilości zagranych koncertów. Na "Rawie Blues" towarzyszył im Ryszard "Skiba" Skibiński.

Rok 1984. Nadal koncerty: "Rawa Blues", "Fama" w Świnoujściu, "Olsztyńskie Noce Bluesowe". Dwa koncerty wykonane podczas "Famy" zostały zarejestrowane, a rok później wydane w postaci pierwszego albumu grupy: "DŻEM"/"Dzień, w którym pękło niebo". We wrześniu ukazał się singiel "Dzień, w którym pękło niebo"/"Wokół sami lunatycy".

W roku 1985 poza koncertami Dżemowcy wydali wspomniany wyżej album (w maju tego roku). Pięć miesięcy później ukazał się jeden z najpopularniejszych albumów grupy: "Cegła". Jeszcze w grudniu tego roku zespół wydał singiel "Skazany na bluesa"/"Mała Aleja Róż". Poza tym był to rok pierwszego wideoklipu i rok najbardziej międzynarodowy - koncertowali w Szwajcarii, Jugosławi i w NRD.
Jest rok 1986 - Dżem koncertował prawie codziennie. We wrześniu ukazał się longplay "Absolutely Live".

Kolejny rok (1987) koncerty, koncerty... szkoda jednak, że coraz częściej bez Ryśka. Najwięcej koncertów wykonali z Tadeuszem Nalepą, towarzyszyli także Monice Adamowskiej i Ireneuszowi Dudkowi. W marcu wydali kolejny longplay "Zemsta nietoperzy" a w czerwcu singiel "Absolutely Live - suplement". Uwieńczeniem grania z Nalepą było nagranie, a wydanie już w roku 1988 albumu pt.:"Numero Uno".

W roku 1988 ukazał się longplay pt.:"Tzw. Przeboje - Całkiem Live". W czerwcu zespół wydał singiel "Ostatni ciężki rok"/"Nie jesteś taki jak dawniej". Poza tym rok ten pełen był koncertów, czasem niestety bez Ryśka.

Rok 1989 - kolejny rok koncertowy. Dżem towarzyszył Małgorzacie Ostrowskiej, a także coraz częściej Martynie Jakubowicz. Wystąpili w Ałma-Acie, Kazachstanie, ZSRR. W związku z ciągłą absencją Riedla Dżemowcy wydali instrumentalny album pt.:"The Band Plays On..." Na szczęście Rysiek wciąż utożsamiał się z kapelą. Świadczy o tym m.in. zagrany 24 czerwca "Koncert urodzinowy - 10 lat grupy Dżem" oraz wydany w sierpniu longplay "Najemnik". W tym też roku następuje zmiana menadżera grupy, Marcina Jacobsona zastąpił Leszek Martinek.

Rok 1990 - grupa koncertowała jak co roku. W czerwcu ukazał się pierwsza płyta kompaktowa "Absolutely Live", a w październiku kaseta "Dżem Session 1".

W roku 1991 poza graniem na koncertach zespół wydał kolejny album "Detox" - w wersji kompaktowej i winylowej. Ukazały się także kompaktowe wersje "Cegły" i "Najemnika".
Na samym początku 1992 roku do sklepów trafiła kompaktowa wersja "The Singles". Miesiąc później na rynku pojawił się longplay "Dzień, w którym pękło niebo". Pośród wielu innych koncertów grupa Dżem, 20 czerwca podczas "Dżem SESSION" w Katowicach, nagrała album pt. "Wehikuł Czasu - Spodek '92".

1993 rok - koncert za koncertem. W kwietniu Dżemowi towarzyszył Sławomir Wierzcholski. W listopadzie ukazała się płyta "Lunatycy - czyli przeboje całkiem live". Miesiąc później do sklepów trafił nowy album zespołu: "Autsajder".

Nastał rok 1994. Liczba koncertów poważnie zmalała. W maju Ryszard Riedel został odsunięty od zespołu. W czerwcu ukazał się singiel "Cegła"/"Wehikuł czasu", a także album "Skazani na bluesa". 30 lipca nastąpiła śmierć jednego z największych wokalistów polskiego rocka - Ryszarda Riedla. W sierpniu ukazał się album akustycznie. Na przełomie listopada i grudnia w Dżemie debiutował Jacek Dewódzki, a w grudniu na rynek trafił album "Akustycznie - suplement".

W 1995 roku ukazał się singiel "Dzikość mego serca"/"Kilka zdartych płyt" oraz album "Kilka zdartych płyt". Zespół ponowił koncertowanie, a do sklepów trafiły wznowienia szeregu albumów. W lipcu zespół w hołdzie kultowemu artyście zorganizował koncert "List do R. - na 12 głosów". Do wzięcia udziału zaprosili m.in. Czesława Niemena, Kasię Kowalską, Martynę Jakubowicz, Krystynę Prońko, Wojciecha Waglewskiego, Tomasza "Oleja" Olejnika, Jerzego Durała, Andrzeja Zeńczewskiego i Sebastiana Riedla.

Rok 1996 był całkowicie poświęcony koncertom. Zagrali m.in. w "Operze Leśnej" w Sopocie występując jako support przed ZZ Top (12 lipiec).

Rok 1997 pełen był koncertów, zagrali również w studiu Telewizji Polskiej w Katowicach. We wrześniu ukazała się seria wznowień albumów grupy, oraz nowa płyta pt.: "Pod wiatr". W listopadzie na rynek trafił singiel "Tylko dla wybranych".

Już na początku 1998 roku w dniach 22-23 luty w Operze Bytomskiej miało miejsce rockowe wydarzenie roku. Dżem dał koncert z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Tadeusza Serafina i Andrzeja Marko. Nagranie tego koncertu ukazało się w postaci dwupłytowego albumu pt.: "DŻEM w Operze". W sierpniu 1998 zespół został wybrany przez gwiazdę The Rolling Stones (z pośród wielu nie tylko krajowych kapel) jako ten, który rozpocznie koncert na Stadionie Ślskim w Chorzowie. Tym samym DŻEM dołączył do grona takich wykonawców jak Pearl Jam , Carlos Santana , Bon Jovi czy Sheryl Crow , którzy mieli kiedyś przyjemność zagrać przed Stonesami.

W październiku i listopadzie ukazały się pierwsze remasteringi płyt DŻEM-u a między nimi ukazał się prawdziwy rarytas - instrumentalna płyta "The Band Plays On..." z 1988 roku (po raz pierwszy w wersji kompaktowej).

Rok 1998 zespół zakończył 31 grudnia w katowickim Spodku witając Nowy Rok razem ze swoimi fanami. Był to zarazem jubileuszowy setny koncert DŻEM-u w starym roku.

1999 to rok wytężonej pracy zespołu , której owocem były koncerty za Oceanem, wydanie 26.04. płyty "Dżem w Operze cz.II" oraz ponad sto koncertów krajowych. Koniec roku zespół uczcił zabawą Sylwestrową z fanami 31.12.99 w katowickim "Spodku" , z towarzyszeniem przyjaciół z zespołów: O.N.A., PIERSI, KAPELA.

W roku 2000 ukazała się nowa płyta - 13 maja 2000 odbyła się premiera nowego studyjnego albumu "Być albo mieć", na którym po raz pierwszy w swojej historii zespół wykorzystał chórki, sekcję dętą, itp. Rok ten, to wreszcie coraz częstsza obecność DŻEM-u w publicznych mediach. Zespół wystąpił m.in. w "Szansie na sukces". 23. 06. DŻEM zagrał jako gwiazda Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu , czym uczcił swoje "20 urodziny". W tym też roku na ekrany polskich kin trafił film Jacka Bromskiego "To ja złodziej" z muzyką bazującą na Dżemowych utworach, a 24 czerwca ukazała się płyta ze ścieżką dźwiękową tego filmu.

BILETY: 50 / 60 ZŁ

Dostępne: TicketPro.pl, sieć sklepów EMPIK, Chrom Gdańsk - Wrzeszcz ul. Wajdeloty 9, Gdynia Świętojańska 110, Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Klub Ucho

Wszelkich informacji o biletach i koncercie udziela organizator Smile Represent: https://www.smr.com.pl/