Działalność Towarzystwa Przyrodniczego w Domu Przyrodników Muzeum Archeologiczne Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Działalność Towarzystwa Przyrodniczego w Domu Przyrodników

Zapraszamy na cykl wykładów "Gdańscy twórcy europejskiej nauki", aby przywrócić pamięć o osiągnięciach gdańskich uczonych. Wśród prelegentów są wybitni historycy: Adam Koperkiewicz, Andrzej Januszajtis, Piotr Paluchowski, Tadeusz Grabarczyk, Lech Mokrzecki. Jednym z tematów będzie działalność Towarzystwa Przyrodniczego (Societas Physicae Experimentalis), które w latach 1846-1936 funkcjonowało w kamienicy przy ul. Mariackiej - dokładnie tam, gdzie dziś znajduje się siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. I właśnie we współczesnym Domu Przyrodników odbędą się wszystkie zaplanowane wykłady.

7 września, godz. 18:00 | Działalność Towarzystwa Przyrodniczego w Domu Przyrodników

Prof. Tadeusz Grabarczyk opowie o działalności Towarzystwa Przyrodniczego we wszystkich jego aspektach, czyli o wszystkich dyscyplinach naukowych, jakimi się zajmowało. Także o ludziach, którzy tworzyli Towarzystwo i realizowali swoje pasje naukowe - od 1846 r., kiedy Towarzystwo kupiło dom na ul. Mariackiej - do 1945 r.

Tadeusz Grabarczyk - emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego, archeolog o specjalizacji w zakresie archeologii pradziejowej, w tym epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza. Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autor licznych artykułów i publikacji opisujących zagadnienia osadnicze na pograniczu gocko-gepidzkim na Pomorzu w okresie wpływów rzymskich od I-IV w n.e. Znawca Towarzystwa Przyrodniczego.