stat
Impreza już się odbyła

Dzieci Wehrmachtu

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
lis 8

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
lis 30

sobota, g. 16:00

bilety 29,9 zł
przedsprzedaż 19,9-27,9 zł
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Muzeum II Wojny Światowej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na premierę filmu Mariusza Malinowskiego "Dzieci Wehrmachtu", która odbędzie się:

w piątek 3 września 2010 roku
o godz. 18.00
w kinie "Neptun" przy ul. Długiej 57 w Gdańsku


Pomorskiej premierze filmu towarzyszyć będzie dyskusja panelowa, w której udział wezmą:

prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, historyk, (Uniwersytet Gdański, Muzeum Stutthof),
prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski),
Tomasz Jaworski, filmowiec (Wytwórnia Filmowa "Czołówka").

Moderatorem dyskusji będzie dr Tomasz Chinciński - historyk, kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dokumenty z 1943 roku podają, że podczas wojny do armii niemieckiej wcielono 300 tysięcy Górnoślązaków. Werbowano ich przede wszystkim na podstawie volkslisty, której niepodpisanie oznaczało zesłanie do obozu koncentracyjnego. Na dawnym pruskim Śląsku w 1944 na takiej liście znalazło się 90 procent ludności. W tym Alojzy Lysko, mieszkaniec Bojszowów, ojciec bohatera filmu Dzieci Wehrmahtu.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej filmu:
https://dzieciwehrmachtu.pl

Serdecznie zapraszamy na projekcję - WSTĘP WOLNY!

O filmie
Film Mariusza Malinowskiego to dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. "Była jakaś taka dziwna zmowa milczenia, że o tym się nie mówiło" - opowiada Alojzy Lysko (syn), główny bohater filmu. "Jedynie mówiło się gdzieś tam w domu, ale publicznie, broń Boże, żeby ktoś demonstrował pamięć o naszych ojcach".

Tymczasem, jak tłumaczy profesor Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego: "Nie było się Volskdeutschem z wyboru, chcę być czy nie chcę być, tak jak w Generalnym Gubernatorstwie. Tylko było się Volksdeutschem z decyzji niemieckiego urzędnika".

Do dziś jednak prawda o przeszłości wielu śląskich rodzin jest starannie ukrywana, a przynależność przodków do szeregów Wehrmachtu stała się nawet argumentem przywoływanym w wyborach prezydenckich. Dla Mariusza Malinowskiego, film "Dzieci Wehrmachtu" jest apelem o nie traktowanie historii w sposób czarno-biały. Dokument porusza bowiem przemilczane i niewygodne fragmenty najnowszej historii Polski. "Większość ludzi spoza Śląska nie ma o tych faktach bladego pojęcia i to właśnie do nich adresowany jest ten film. Wielu pewnie postara się go nie zauważyć." - mówi reżyser.

Malinowski, kiedy poznał historię Alojzego Lyski, namówił go do wyruszenia w podróż, w poszukiwaniu prawdy o losach ojca, swojego imiennika. Lysko (syn) jest znanym na Śląsku regionalistą i pisarzem, był także posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Swojego ojca znał tylko ze zdjęcia, które matka przez lata przechowywała w słoiku ukrytym w gnoju. Ojciec, wcielony przymusowo do Wehrmachtu, nigdy nie powrócił z wojny.

Poszukiwania rozpoczęły się wiele lat później w niemieckich archiwach, gdzie bohater znalazł informację o grupie żołnierzy niemieckich zabitych w styczniu 1944 roku w Jamkach na Ukrainie. Właśnie tam, w 2008 roku Alojzy Lysko odnalazł grób swojego ojca.
Historia rodziny Lysków znalazła się także w wydanej w ubiegłym roku przez Muzeum Historii Polski książce "Wojenne rozstania".

45-minutowa wersja dokumentu "Dzieci Wehrmachtu" została wyprodukowana dla kanału Discovery Historia. Pełna, 70-minutowa kinowa wersja trafi do kin 3 września 2010. Dystrybutorem filmu jest Fundacja "Filmowa Warszawa".

Mariusz Malinowski - reżyseria, scenariusz
Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodzony 29 listopada 1952 r. Absolwent Wydziału Historycznego i Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wydziału Reżyserii i Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, od roku 1980 twórca spektakli teatralnych, teatru telewizji, filmu fabularnego, filmów dokumentalnych i muzycznych.