stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Okazją do spotkania z kulturą afrykańską będzie Dzień Afrykański, który odbędzie się 12 października 2014 roku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

w każdy poniedziałek (do 30.06), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
W programie:
godz. 10.30-11.30 - Wolontariat w Tanzanii - przygoda i doświadczenie (prezentacja Aleksandry Gutowskiej). Będzie to opowieść, połączona z pokazem zdjęć, o tym jak z praktycznego punktu widzenia wygląda wolontariat, jakie są zalety uczestniczenia w tego typu projektach, co zyskuje dla siebie i co daje innym wolontariusz. Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje jak zostać wolontariuszem w krajach afrykańskich.

godz. 12.00-13.00 - Teatrzyk kukiełkowy Bahati i Ally (Patrycja Zandberg, Malwina Wochowska). Przedstawienie opowiada o przygodach dwójki bohaterów, dziewczynki i chłopca, pochodzących z Tanzanii. Perypetie dzieci nawiązują do współczesnych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy wielu krajów Afryki - braku wody pitnej czy trudności w dostępie do edukacji. Przedstawienie ma charakter interaktywny, skierowane jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Będą mu towarzyszyć zajęcia przygotowane i prowadzone przez metodyków i osoby posiadające obszerną wiedzę na temat kultur afrykańskich (absolwenci Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego). Dzieci będą mogły porozmawiać o Afryce, swoich wyobrażeniach o tamtejszym sposobie życia i kulturze tego kontynentu i skonfrontować je z wiedzą naukowców. Mali widzowie będą mieli także szansę poznać podstawowe zwroty w języku kiswahili oraz nauczyć się piosenki w tym języku.

godz. 13.15-14.30 - Warsztaty plastyczne masek Tinga-Tinga (Patrycja Zandberg, Malwina Wochowska). Podczas warsztatów dzieci poznają styl Tinga-tinga, charakterystyczny dla sztuki Tanzanii. Naśladując ten niezwykle barwny sposób przedstawiania rzeczywistości będą mogły stworzyć własne "afrykańskie" dzieła sztuki.

Wstęp wolny 

-----

Aleksandra Gutowska - fundatorka, prezes zarządu oraz koordynatorka projektów Fundacji Kultur Świata. Ukończyła Uniwersytet Warszawski (stosunki międzynarodowe i afrykanistyka) oraz Lancaster University (socjologia), a od października 2012 roku jest doktorantką w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Od 2007 roku koordynuje projekty międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju, wolontariatu zagranicznego oraz edukacji globalnej. Realizowała m.in. projekty w Kenii, Senegalu oraz Tanzanii. Prowadziła liczne projekty wolontariackie oraz niejednokrotnie była wolontariuszem.

Patrycja Zandberg - afrykanistka, suahilistka, kulturoznawca, prowadziła liczne warsztaty i spotkania z zakresu kultury Afryki (szczególnie Kenii i Tanzanii) współpracując z licznymi organizacjami pozarządowymi. Współtwórczyni i organizatorka spotkań o charakterze plastyczno-kulturowym dla najmłodszych dzieci m.in. w ramach projektu: "Z Simbą dookoła świata", realizowanego w latach 2008-2009, "Spotkania z bajką afrykańską" w roku 2012 oraz "Teatr dla Edukacji" w 2013.

Malwina Wochowska - magister pedagogiki z ośmioletnim doświadczeniem pracy z dziećmi (nauczanie przedszkolne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie plastyka w szkole podstawowej i gimnazjum. Od kilku lat współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi prowadząc warsztaty plastyczne o tematyce różnorodności kulturowej. Z Fundacją Kultur Świata współpracuje od roku 2012 roku. Brała udział w projektach: "Spotkania z bajką afrykańską" w roku 2012 oraz "Teatr dla Edukacji" w 2013r. Z zamiłowania plastyczka i malarka. Autorka licznych prac plastycznych i scenografii. W ramach pracy w przedszkolu wprowadzała liczne techniki i realizowała zajęcia motywujące dzieci do tworzenia własnych niepowtarzalnych prac.

Współorganizatorem Dnia Afrykańskiego jest Fundacja Ostańce Nadziei w ramach projektu edukacji międzykulturowej "Jesteśmy tacy sami, jesteśmy różni". Współpraca - Fundacja Kultur Świata w Warszawie.
Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańska.

Zapraszamy na kolejne spotkania w tym cyklu. 26 października 2014 odbędzie się Dzień Azjatycki. 

Przeczytaj także