stat
Wydarzenie już się odbyło

Dzień Bez Jajek - happening Fundacji Viva! w Gdańsku Opinie (4)

W ramach Ogólnopolskiego Dnia bez jajek kampania fundacji Viva! - Stopklatka organizuje w Gdańsku happening, którego celem jest nagłośnienie okrutnego procederu zabijania kogucików w przemyśle jajczarskim. Podczas akcji będą również zbierane podpisy pod petycją na rzecz wprowadzenia zakazu mielenia żywcem i gazowania piskląt oraz wspierania metod rozpoznawania płci w jajach. Happening odbędzie się 11 kwietnia (czwartek) niedaleko stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz (ul. Romana Dmowskiego 11A) o godzinie 16:00.

W 2022 roku Fundacja Viva! ogłosiła 11 kwietnia - Ogólnopolskim Dniem Bez Jajek. To ważny dzień w kalendarzu, który ma zwrócić uwagę na los cierpiących zwierząt i zachęcić do rozpoczęcia przygody z weganizmem i dietą roślinną.

Zrób to dla zwierząt
Nioski (kury hodowane na jaja) w większości są zamknięte w halach i wciśnięte po kilka osobników do małych klatek, w których nawet podłoże pokrywa metalowa krata. W takim ścisku ptaki nie mogą rozprostować skrzydeł ani spełniać podstawowych potrzeb, przez co żyją w stresie i stają się agresywne. Zamiast poprawić warunki i wyeliminować wzajemne okaleczanie się zwierząt, hodowcy stosują przycinanie dziobów i to bez znieczulenia.
Nioski zmuszane są do składania jaj w tak dużej ilości, że prowadzi to do odwapnienia organizmu. We wszystkich rodzajach chowu - 3 (klatkowy), 2 (ściółkowy), 1 (wolny wybieg), 0 (eko) - kury, które przestają się nieść, trafiają do rzeźni i są zabijane. Załadunek i transport do ubojni powoduje ich ból, stres i dodatkowe urazy.

W przemyśle jajczarskim niezależnie od rodzaju chowu małe koguciki ze względu na fakt, że nie znoszą jaj, traktuje się jako odpady. Zazwyczaj w ciągu pierwszej doby życia są mielone żywcem (ten proces nazywa się maceracją) lub zagazowywane. W Polsce co roku zabija się około 40 milionów piskląt w pierwszych trzech dniach życia tylko dlatego, że urodziły się samcami.

Zbieramy podpisy pod petycją do Ministra Rolnictwa, ponieważ jak najszybciej powinniśmy wprowadzić przepisy zakazujące maceracji i gazowania żywych piskląt. Rozwiązaniem jest wprowadzenie metod rozpoznawania płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju, co oszczędziłoby cierpienia milionom kogucików. - mówił Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.

LINK DO PETYCJI: https://stopklatka.org/stop-rzezi-kogucikow

Do produkcji jaj wykorzystuje się nie tylko kury, ale też inne ptaki takie jak przepiórki, kaczki, gęsi, indyki czy strusie.

Spróbuj bez jajek
W dzisiejszych czasach nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru diety roślinnej i rezygnacji z jedzenia jajek. Z produktów roślinnych możemy dostarczyć wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dzięki niezliczonej liczbie wegańskich przepisów dostępnych w internecie bez problemu zrobimy typowe jajeczne dania w wersji roślinnej: tofucznicę, omlety, ciasta itd... - przekonuje Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Fundacja Viva! zachęca do skorzystania z aplikacji Zostań Wege na 30 dni. Czeka tam aż 120 przepisów na pyszne roślinne dania, przewodnik po diecie roślinnej, ciekawostki o zwierzętach i rekomendacje ważnych artykułów i filmów. Aplikację można pobrać za darmo w Google Play i App Store lub zapisać się do programu mailowego na stronie https://www.zostanwege.pl.