stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od września Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na filozoficzne wykłady i warsztaty. Akcją #ZapytajFilozofa na Twitterze i Instagramie oraz warsztatami na temat symboli instytucja włącza się w, obchodzony 15 listopada, Dzień Filozofii. Artura Szutta i Natasza Szutta odpowiadać będą na pytania oznaczone w mediach społecznościowych hasztagiem #ZapytajFilozofa, a Robert Dolewski i Izabela Mazur poprowadzą warsztaty dotyczące symboli i ich roli w komunikacji międzyludzkiej.

Akcja #ZapytajFilozofa, wzorowana na słynnej w anglojęzycznym Twitterze inicjatywie kulturalnej #AskTheCurator, polega na swobodnym zadawaniu pytań ekspertom w mediach społecznościowych. W akcji Instytutu Kultury Miejskiej na, oznaczone hasztagiem #ZapytajFilozofa, pytania odpowiedzą zaproszeni filozofowie: Artur Szutta i Natasza Szutta - pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. Natasza Szutta specjalizuje się w etyce, metaetyce i psychologii moralności, jest członkiem redakcji magazynu "Filozofuj!". Artur Szutta specjalizuje się w filozofii społecznej, etyce i metaetyce i jest redaktorem naczelnym magazynu "Filozofuj!". Pytania do ekspertów będzie można zadawać za pomocą Twittera i Instagrama IKM: www.twitter.com/IKM_gdansk oraz www.instagram.com/ikm_gdansk.

- Od godziny 10.00 do godziny 12.00, we współpracy z zespołem Działu Komunikacji IKM, przejmą stery dwóch mediów społecznościowych instytutu - Twittera i Instagrama - tłumaczy Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej, pomysłodawca akcji. - Bez zadawania pytań nie ma filozofii. Dlatego Dzień Filozofii świętujemy otwierając się na różnorodne pytania. Poważne, ale i te mniej serio. Nasi goście z chęcią odpowiedzą też na pytania o to, jak wygląda praca i życie filozofa. - dodaje Czarnecki.

W ramach ustanowionego przez UNESCO w 2002 roku Światowego Dnia Filozofii IKM przygotował również warsztaty artystyczno-filozoficzne dotyczące symboli, które na co dzień pośredniczą w międzyludzkiej komunikacji. - To dzięki nim możemy się komunikować i rozumieć nawzajem, często bez użycia słów. Każda społeczność posiada swoją symbolikę - świat wartości łączący wszystkich jej uczestników. Jakie więc symbole łączą nas dziś najmocniej? - wyjaśniają prowadzący warsztaty Robert Dolewski i Izabela Mazur.

Celem warsztatów Symbole, które łączą będzie namysł na symbolem jako spoiwem społeczeństwa oraz medium codziennych, międzyludzkich interakcji. Uczestnicy zapoznają się również z wybranymi aspektami i technikami tworzenia logotypów. Mini-wykład połączony z dyskusją zakończy zadanie artystyczne, w trakcie którego uczestnicy wspólnie postarają się stworzyć własne projekty logotypów. Obowiązują zapisy: https://symbole.evenea.pl/.

Więcej informacji o programie filozofia w IKM: https://ikm.gda.pl/projekt/filozofiawikm/.