Tegorocznej, 34. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych towarzyszyć będzie wyjątkowe wydarzenie - Dzień Izraelski.
Najciekawsze dokonania twórców pochodzących z Izraela zaprezentowane zostaną w dniach 14-19 września. W czasie festiwalu obędzie się także międzynarodowa konferencja.
Głównym celem wydarzenia jest prezentacja dokonań filmowców z Izraela w dwóch wymiarach: artystycznym i organizacyjnym. W ramach Dnia Izraelskiego pokazanych zostanie 8 produkcji, które powstały w minionych latach. Kinematografia tego kraju zyskuje coraz większą popularność w Polsce, wciąż jednak niewielka ilość tytułów trafia na ekrany kin. W Gdyni pokazane zostaną jedne z najciekawszych filmów, wyselekcjonowane wraz z izraelskimi partnerami Festiwalu. Oprócz pokazów filmowych istotnym elementem wydarzenia będzie również prezentacja mechanizmów funkcjonowania kinematografii w Izraelu.
Izrael - Polska, czy jeszcze raz zdobędziemy Hollywood?
Punktem kulminacyjnym Dnia Izraelskiego będzie międzynarodowa konferencja.
W dyskusji udział wezmą twórcy filmów pokazanych w ramach przeglądu, jak i twórcy polscy, filmoznawcy specjalizujący się w dziedzinie kina izraelskiego oraz goście specjalni.
Celem Konferencji jest przybliżenie polskiej widowni współczesnej sztuki filmowej Izraela oraz prawno-organizacyjnych zasad funkcjonowania kinematografii izraelskiej.
Hotel Gdynia, 17.09 (czwartek), godz. 11:00
Wstęp na akredytacje.
New Gaze
Projekt "Izrael-Polska. Nowe spojrzenie" powstał z myślą o studentach szkół filmowych z Izraela i z Polski, a jego celem było stworzenie i poprowadzenie warsztatów dokumentalnych pokazujących młodym ludziom, jak należy realizować filmy.
W ramach tego projektu powstał film dokumentalny Katarzyny Klimkiewicz "Nic do stracenia", który prezentowany będzie na 34. FPFF w Gdyni, podczas konferencji polsko-izraelskiej.
Hotel Gdynia, 17.09 (czwartek), 12:00
Projekcje
Filmy, które zostaną zaprezentowane w ramach Dnia Izraelskiego na 34. FPFF.
Meduzot/ Meduzy/ Jellyfish
Reż. Etgar Keret, Shira Geffen
Meduzy to historia trzech kobiet mieszkających w Tel Avivie. Bohaterki są zupełnie różne, jednak łączy je fakt, iż w życiu każdej z nich przychodzi czas zmiany. Jedną z nich jest kelnerka, której przypadkowe spotkanie z małą dziewczynką pozwala na zmierzenie się z traumą dzieciństwa. Druga kobieta w dniu ślubu łamie nogę, co niweczy plany miesiąca miodowego na Hawajach oraz nieoczekiwanie komplikuje związek młodej pary. Trzecia bohaterka, opiekująca się osobami starszymi angażuje się natomiast w odbudowanie relacji pomiędzy jedną ze swych podopiecznych a jej córką.
Shalosh Ima'ot/ Trzy Matki/ Three Mothers
Reż. Dina Zvi - Riklis
Film opowiada historię trzech sióstr - Rosy, Flory i Jasmine - trojaczków urodzonych w Aleksandrii, które w 1958 roku wraz z całą rodzina przesiedlają się do Izraela. Dina Zvi - Riklis przedstawia skomplikowane losy trzech kobiet, pokazując zarówno ich teraźniejszość jak i cofając się do przeszłości, która skrywa w sobie tajemnice. Tłem muzycznym do rozgrywających się wydarzeń oraz intryg pomiędzy bohaterkami filmu są pieśni jednej z nich - Rose, wyśpiewane z języku hebrajskim, francuskim oraz arabskim.
Projekcja: Multikino Gdynia - 14.09.2009 r - godz. 14:00
Hofshat Kaits/ Mój Ojciec, Mój Pan/ My Father, My Lord
Reż. David Volach
Fabuła filmu Davida Volacha osnuta jest na historii trzech postaci - ortodoksyjnego rabina oraz jego rodziny. Reżyser opowiada w nim, przede wszystkim, o sprzeczności, w obliczu której staje Menachem. Z jednej bowiem strony zobowiązany jest spełnić wymagania nałożone na niego przez Boga. Z drugiej natomiast posiada również obowiązki rodzinne. Podążanie za talmudycznymi założeniami okazuje się przynieść nieoczekiwane, negatywne efekty. Film Davida Volacha zainspirowany został Dekalogiem I Krzysztofa Kieślowskiego.
Projekcja: Multikino Gdynia - 14.09.2009 r - godz. 19:30
Vasermil
Reż. Mushon Salmona
Vasermil opowiada historię grupy szesnastolatków mieszkających w niebezpiecznej dzielnicy Beer - Sheba. Życie, jakie wiedzie większość młodych ludzi w tym miejscu przybliżona zostaje na podstawie trzech bohaterów - imigranta z Rosji, Etiopczyka oraz Izraelczyka. Szansą na odmianę ciężkiego losu staje się dla nich lokalna drużyna piłkarska i przygotowania do mistrzostw juniorów. Wspólny wysiłek pozwala im odnieść sukces, który dostrzeżony zostaje przez szefa jednej z liczących się drużyn. Okazuje się jednak, że świat ten jest taki sam, jak ten, od którego bohaterowie chcieli uciec - pełen agresji, uprzedzeń oraz zwątpienia.
Projekcja: Multikino Gdynia - 15.09.2009 r - godz. 17:00
Hakol Mat'hil Bayam/ Wszystko zaczyna się w morzu/ It all begins at sea
Reż. Eitan Green
Fabuła Wszystko zaczyna się w morzu oparta została na trzech epizodach z życia pewnego sprzedawcy - Yehuda, jego żony Diny oraz syna Udi'ego. Wszystkie trzy stanowią klamry, które wyznaczają pewien istotny etap życia dla każdego z bohaterów. Dzieli je także za każdym razem przedział czasu. Kolejne epizody przynoszą zmiany, wpływające na dalsze losy rodziny. Relacje między bohaterami kształtują się wraz z tym, co przynosi im los.
Bufor/ Twierdza Beaufort/ Beaufort
Reż. Joseph Cedar
Akcja filmu rozgrywa się w roku 2000. Twierdza Beaufort opowiada o jednostce wojskowej stacjonującej w Libanie, tuż przed jej wycofaniem się w 2000 roku. Po 18 latach zajmowania strefy w południowym Libanie okazuje się bowiem, że obecność żołnierzy jest coraz mniej uzasadniona - w siłę rośnie libański Hezbollah, co pociąga za sobą wzrastającą liczbę ofiar. Baza wojska izraelskiego nieustannie znajduje się pod obstrzałem. Joseph Cedar świetnie uchwycił napięcie, jakie towarzyszy tej sytuacji. Pokazuje także, jak wraz ze zniszczeniem bazy, zniszczeniu ulegają wpajane bohaterom od dziecka wartości.
Bikur Ha - Tizmoret/Przyjeżdża orkiestra/The Band's Visit
Reż. Eran Kolirin
Zespół reprezentacyjny aleksandryjskiej policji wybiera się do Izraela, do Arabskiego Centrum Sztuki. Nieoczekiwanie jednak dla bohaterów okazuje się, że w podróży są oni zdani na siebie samych. Trafiają więc do małego, sennego miasteczka, gdzie mają okazję poznać specyficznych mieszkańców. Eranowi Kolirinowi udało się w niezwykle lekki i dowcipny sposób ująć zderzenie dwóch kręgów kulturowych - izraelskiego oraz arabskiego.
Ha-Hov/ Dług/ The Debt
Reż. Assaf Bernstein
Trzem młodym agentom Mossadu udaje się schwytać jednego z nazistowskich zbrodniarzy. Ostatecznie jednak rzekomo popełnia on samobójstwo i nigdy nie zostaje osądzony za swoje czyny. Po latach okazuje się, że schwytany cały czas żyje i ukrywa się w Europie. W nieznaczącym tytule prasowym ukazuje się artykuł, w którym zbrodniarz przyznaje się do win. Jednak kwestia jego niegdysiejszej ucieczki zostaje całkowicie pominięta. Trzej agenci zmuszeni są więc podjąć kroki, które nie dopuszczą do ujawnienia kłamstwa i po latach decydują się dokończyć misję.
Projekcja: Multikino Gdynia - 15.09.2009 r - godz. 19:30
Surrogate
Reż. Tali Shalom - Ezer
Głównym bohaterem filmu jest Eli, 32-letni mężczyzna, któremu nie układa się w relacjach z kobietami. W wyniku swoich problemów decyduje się na rodzaj terapii, polegającej na współżyciu i odgrywaniu pozorów związku z wynajętą kobietą. Terapeutką Eli'ego jest Hagar. Ich cotygodniowe spotkania z czasem pozwalają obojgu dotrzeć do głęboko skrywanych emocji i uczuć. Bohater zmienia się podczas terapii, co nie pozostaje bez wpływu także na życie jego rodziny. W sztucznie wykreowanych przez Hagar warunkach Eli uczy się po raz pierwszy, czym jest miłość.
Valentina's Mother
Reż. Arik Lubetzky, Matti Harari
Fabuła osnuta jest wokół relacji, jaka nawiązuje się pomiędzy Paulą, starszą kobietą ocalałą niegdyś od Holocaustu, a Valentiną, młodą Polką, która pomoga jej w prowadzeniu domu. Valentina do złudzenia zaczyna przypominać bohaterce jej przyjaciółkę z lat dziecięcych. Wkrótce uczucie Pauli zaczyna przeradzać się w obsesję, co wzbudza zazdrość jedynego syna kobiety. Zatarciu zaczyna również ulegać różnica między przeszłością a teraźniejszością.
Projekcja: Multikino Gdynia - 19.09.2009 r - godz. 19:00