Tego dnia przybliżymy mieszkańcom Gdańska i okolic piękno kultury japońskiej.
Nieoczywista, pełna kontrastów, czerpiąca z bogatej historii, a jednocześnie wciąż będąca o jeden krok w przyszłość przed innymi - taką Japonię chcemy Wam pokazać.
Postaramy się aby każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Zapraszamy zarówno pasjonatów jak również osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z kulturą Japonii.
Program imprezy:
11:00-15:00
Strefa gier planszowych z KROLM
Chwila relaksu z grami planszowymi w japońskich klimatach. Ekipa KROLM pomoże początkującym graczom w zapoznaniu się z zasadami i rozgrywce.
14:15 - 15:45
Wykład otwarty z przedmiotu Historia i Kultura Japonii, który poprowadzi dr Joanna Zakrzewska, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, prowadząca również zajęcia z kaligrafii oraz języka japońskiego.
16:00 - 17:00
"Gejsze. Świat wierzb i kwiatów"
Gejsza to jeden z najważniejszych symboli kultury Japońskiej. Jednak wciąż wiele osób mylnie uznaje je za luksusowe kurtyzany. Przyjdź i dowiedz się kim naprawdę były gejsze i jak wyglądało ich życie.
Prowadzący: Barbara Drozd
17:00 - 18:00
"Harajuku czyli o wymierąjacej modzie w Japonii"
Japońska moda uliczna od lat budziła podziw wśród Europejczyków. Zdjęcia robione na Harajuku w Shibuyi podbijały serca wielu, jednak te najbardziej znane stylizacje jak Lolity, Ganguro czy Decora stały się już historią, historią, o której szkoda by było zapomnieć.
Prowadzący: Marta "Magitsu" Tobolska
18:00 - 19:00
Prelekcja "Japonia - kraj kaszy, rosołu i kotleta schabowego."
Przez ten wykład prelegenci pragną pokazać w jaki sposób Japończycy jedzą i jak bardzo bogata jest kuchnia kraju kwitnącej wiśni. Wszystko okiem profesjonalistów - ludzi pracujących w japońskiej branży gastronomicznej od wielu lat czyli Yaki Kingu.
Ona - Yumiko - urodzona w Sapporo, od lat związana z branżą gastronomiczną, między innymi główny manager sklepu GOU na Sapporo w Daimaru. Nienawidzi sushi.
On - Daniel - urodzony w Koszalinie, socjolog i manager PR. 10 lat spędził w Japonii pracując między innymi jako reporter kulinarny agencji artystycznej DenDen. Kocha sushi i sashimi.
17:30-19:00
Warsztaty Haiku
Haiku jest krótkim utworem, który w zaledwie kilkunastu sylabach ukazuje chwilę, stwarza nastrój i skłania czytelnika do refleksji. Podczas warsztatów uczestnicy skomponują własne haiku łącząc je z ilustracją i tworząc w ten sposób haigę. Na warsztaty wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Prowadzący: Małgorzata Zamorska-Misztal - animatorka kultury, poetka haiku, prezeska Fundacji Generacja, szefowa Klubu Młodego Wrzeszczaka.
19:00
Pokaz tradycyjnego łucznictwa Kyu-Jutsu prowadzony przez nauczycieli Szkoły Japońskich Sztuk Walki "Yumiya".
Chociaż samurajowie, dzięki swoim umiejętnościom posługiwania się kataną (Ken-Jutsu), są obecnie najbardziej znanymi postaciami, to właśnie łucznicy biegli w Kyu-Jutsu byli bardziej cenieni na polu walki i otaczani wielkim szacunkiem.
Strefa gastronomiczna
Tego dnia Japonię będzie można poznać też od kuchni, o co zadbają Bunny Handroll oraz Yaki Kingu. Pierwsi uraczą nasze podniebienia rolkami sushi w różnych kombinacjach, natomiast drudzy przybliżą mniej znane a równie kuszące potrawy jak np. Okonomiyaki zwane czasem "japońską pizzą".
Zainteresowanych szczegółowymi informacjami, zapisami na warsztaty oraz tym, co jeszcze będzie się działo tego dnia zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na facebooku.