stat
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

11 listopada razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych świętujemy Dzień Kina Polskiego!
 Jest to święto rodzimej kinematografii, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć najważniejsze, nagradzane, oraz premierowe produkcje polskich twórców. To doskonała okazja, aby odkryć i na nowo docenić polską twórczość filmową.

W programie szeroki przekrój filmów - polski kandydat do przyszłorocznych Oscarów Pod wulkanem, autorstwa młodego, utalentowanego Damiana Kocura, "O-bi O-ba. Koniec cywilizacji", czyli dzieło pioniera polskiego science-fiction Piotra Szulkina z Jerzym Stuhrem w roli głównej, uznana przez krytyków na festiwalach krajowych i zagranicznych Dziewczyna z igłą Magnusa von Horna (polska koprodukcja, Polacy odpowiedzialni są w tym filmie m.in. za zdjęcia i montaż). Do tego Genius Loci, czyli niezwykła podróż przez historię Gdańska i jego społeczności i Prawdziwy ból - historia wyprawy dwóch kuzynów w sentymentalną podróż po Polsce, w celu poznania kraju, z którego pochodzi ich rodzina. (również polska koprodukcja).

PROGRAM:
11:30 "Genius Loci"
13:00 "Pod wulkanem" + prelekcja "Aftersun, czyli pod wulkanem" dr Grażyna Świętochowska
16:00 "Prawdziwy ból"
18:00 Krótka Historia Polskiego Kina:
"O-bi O-ba. Koniec cywilizacji" reż. Piotr Szulkin, 1984 + wideoprelekcja Tomasz Kolankiewicz
20:15 "Dziewczyna z igłą" - pokaz przedpremierowy + prelekcja dr Bartosz Filip - FILM Z POLSKIMI I ANGIELSKIMI NAPISAMI

O FILMACH:
 "Genius Loci" reż. Maciej Jarczyński
Pasjonująca opowieść o wielokulturowości, wspólnocie i tolerancji, która ukazuje Gdańsk w niezwykłym świetle. Przeniesiemy Was w czasie, abyście mogli poczuć atmosferę przeszłości, a jednocześnie zastanowić się, jak ta historia wpływa na nasze życie dzisiaj. Przeplatając różne epoki i perspektywy, film inspiruje do refleksji nad naszą tożsamością i dziedzictwem kulturowym.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/475310

 "Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
Wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/472019

"Prawdziwy ból" reż. Jesse Eisenberg
historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji'ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży, odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/470224

 "O-bi O-ba. Koniec cywilizacji" reż. Piotr Szulkin
W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Soft (J. Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/472020

 "Dziewczyna z igłą" reż. Magnus von Horn - FILM Z POLSKIMI I ANGIELSKIMI NAPISAMI
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar - charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/474845

Prelegenci :
dr Grażyna Świętochowska - Adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 20082022 redaktorka naczelna czasopisma naukowego Panoptikum. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu. Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (2020). Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu (2020/2021). W 2023 roku laureatka nagrody za najlepszą książkę filmoznawczą w kategorii debiut przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami za publikację Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej nowej fali.

dr Bartosz Filip - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m. in. na łamach "Dwutygodnika", "Ekranów" i "Kina". Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.


Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Wydarzenie współfinansowane ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerzy: Gutek Film , Kino Świat , Młode Horyzonty , Monolith Films , NEXT FILM , WATCH DOCS
Patroni medialni: Miesięcznik KINO , Pełna Sala , Kultura wokół Nas , RMF Classic

------------------------
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl 
lis 9

sobota, g. 13:45

Gdańsk,
bilety 22 zł
ulgowy 16 zł
lis 11

poniedziałek, g. 18:00

bilety 25 zł