stat
Impreza już się odbyła

Dzień Kociewia

29 kwietnia - 22 września 2024, g. 10:00 - 16:00

Wstęp wolny
paź 5-6

sobota - niedziela, g. 11:30

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
W niedzielę 21 lipca 2024 zapraszamy na Dzień Kociewia! W programie: warsztaty, koncert i stoiska z pracami twórców ludowych. To kolejne wydarzenie specjalne podczas Letniego Jarmarku Etnograficznego w ogrodzie Oddziału Etnografii MNG. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

od g. 11:00
Wzory kociewskie warsztaty dla dzieci i dorosłych
prowadzenie: Maria Leszman hafciarka, edukatorka i artystka
wstęp wolny, bez zapisów
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję malować wzory kociewskie na drewnianych szpatułkach. Uczestnicy poznają informację o wzornictwie i kolorystyce haftu kociewskiego oraz w jaki sposób odróżnić go od haftu kaszubskiego; następnie nauczą się tworzyć wzory na kalce technicznej; przeniosą wzory na przedmioty drewniane; nauczą sposobu i kolejności nanoszenia farb. Na koniec zakonserwują gotowe prace.
Uczestnicy będą mieli okazję poznać wykonane prace przez prowadzącą. Będą one służyły jako wzór kolorystyki poszczególnych kwiatów.

g. 12:00
koncert Zespołu Pieśni i Tańca Kociewie Retro ze Starogardu Gdańskiego


Dzień Kociewia - Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Tworzą go powiaty z dwóch województw: pomorskiego (starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego, chojnickiego) oraz kujawsko-pomorskiego (część powiatu świeckiego oraz tucholskiego). Na tym terenie mieszka około 340 tysięcy osób, część mieszkańców posługuje się gwarami kociewskimi. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast inne większe miasta to Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku.