stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny

19 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 16:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
27 listopada 2010 (sobota) Centralne Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na dzień otwarty w związku z finisażem wystawy "1 morze - 4 opowieści".

Tego dnia w Muzeum w programie: program edukacyjny dla rodzin z zakresu archeologii podwodnej pt: "Odkrywcy głębin", szkoła wilków morskich dla dzieci i młodzieży, zajęcia kreatywne dla najmłodszych, a dla miłośników polskich filmów fabularnych z morzem w tle - mała kinoteka marynistyczna. Podczas gdy dzieci pod okiem edukatorów z CMM będą aranżowały wystawę, dorosłych i młodzież zapraszamy na projekcje trzech filmów marynistycznych - nowej produkcji z 2009 roku pt. "Miasto z morza", która jest serialową opowieścią o powstaniu portu gdyńskiego opartą na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat "Tak trzymać!" oraz dwóch filmów archiwalnych z lat 80. pt. "Krab i Joanna" i "Okolice spokojnego morza".

Wyjątkowo tego dnia będzie możliwość zwiedzenia wystawy czasowej z przewodnikiem. O stałych porach, zaczynając od godziny 10.00, pracownik merytoryczny z CMM będzie zabierał zainteresowanych w "ciekawą podróż wzdłuż morskiego wybrzeża Bałtyku". To ostatnia okazja do obejrzenia międzynarodowej ekspozycji przygotowanej przez 4 nadbałtyckie muzea, bowiem już niebawem wystawa zawita w gościnne progi Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie. Ponadto będzie również można zwiedzić stałą ekspozycję "Polacy na morzach świata", a także podziwiać kolekcje marynistycznych płócien. Niebywale zwiedzenie Galerii Morskiej będzie możliwe za darmo! Godziny otwarcia Muzeum 10.00-16.00. Wstęp i udział w dowolnie wybranych aktywnościach wolny od opłat.

Intensywnie spędzony w Muzeum czas będzie można zakończyć obiadem w muzealnej Tawernie "Ołowianka". Szef kuchni przygotuje specjalne menu za rozsądną cenę, by sobota w CMM upłynęła w miłej rodzinnej atmosferze, w której będzie miejsce na przyjemności dla ciała, i dla ducha. Na wszystkie dzieci, które skorzystają z zaproszenia na Dzień Kultury Morskiej będzie czekał mały upominek.

Program Dnia Kultury Morskiej:

1. Zwiedzanie wystawy "1 morze - 4 opowieści" z przewodnikiem co godzinę - 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00

2. ARCHEOLOGIA podwodna "Odkrywcy głębin" - program edukacyjny dla rodzin z dziećmi od 5 lat
Godziny: 10.00-12.00 (I blok), 14.00-16.00 (II blok)

Centralne Muzeum Morskie od wielu lat prowadzi eksplorację wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego. Na wystawach prezentowane są unikatowe na skalę światową zabytki m. in. kolekcja szwedzkich dział, towar średniowiecznego statku towarowego, czy ubrania marynarza z angielskiego XVIII-wiecznego statku "General Carlton". Większość dzieci kojarzy archeologa z poszukiwaczem skarbów, my jednak chcemy pokazać naszym widzom, że dla archeologa skarb to nie złoto czy diamenty, ale przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Zajęcia mają przybliżyć pracę archeologa podwodnego. W trakcie spotkania rodziny będą miały okazję nie tylko zobaczyć zbiory muzeum, ale także wykonać samodzielnie wiele przygotowanych zadań.

3. Szkoła wilków morskich - program edukacyjny dla dzieci od 7 roku życia
Godziny: 14-16.00
Uczestnicy zdają test umiejętności, jakie każdy prawdziwy wilk morski znać powinien: uczą się nazw masztów oraz żagli, poznają podstawowe zasady organizacji życia na statku, wiążą węzły żeglarskie, biją szklanki, składają banderę, śpiewają szanty. Pod koniec zajęć odbywa się uroczyste pasowanie kandydatów na wilka morskiego.

4. "Aranżujemy wystawę marynistyczną" - zajęcia kreatywne dla najmłodszych (dzieci w wieku od 5 do 8 lat)
Godziny: 10.00-12.00
Zajęcia dzielą się na trzy bloki:
- "Poszukiwanie inspiracji"
- "Rysujemy to, co chcemy"
- "Montujemy wystawę"

Blok 1. "Poszukiwanie inspiracji" - krótka wycieczka po najciekawszych miejscach w muzeum. Wspólnie z prowadzącym, uczestnicy opowiadają sobie o wybranych zabytkach, próbując je opisać i jak najlepiej zapamiętać.

Blok 2. "Rysujemy to, co chcemy" - na dużych arkuszach papieru, uczestnicy zajęć rysują (kredkami świecowymi, pastelami), z możliwością stosowania różnych technik artystycznych (np. collage) wybrane zabytki.

Blok 3. "Montujemy wystawę" - gotowe obrazy wieszane są przez uczestników i prowadzących w Sali Słowiańskiej.

Wykorzystamy wystawę czasową niepełnosprawnych - dzieci zapoznają się także z rzeźbą przez dotyk.

5. Kinoteka Marynistyczna - 3 polskie filmy fabularne z morzem w tle
Sala konferencyjna
Godziny: 10.00 - 16.00

- Miasto z morza
Reż. Andrzej Kotkowski, 2008
Godzina: 10.00-12.00 (114 minut)

Główny bohater, Krzysztof Grabień, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby - razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę. Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helenę, wdowę po oficerze Legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć na nowo swoje życie. Film poświęcony początkom budowy portu w Gdyni - inwestycji bardzo ważnej dla międzywojennej Polski - jest także opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości w rodzącym się mieście nad morzem.

- Krab i Joanna
Reż. Z. Kuźmiński, 1980
Godzina: 12.15-13.45 (89 minut)

Nowoczesny statek "Rybak Morski" po półrocznym rejsie u wybrzeży Afryki ma w końcu wrócić do Polski. Jego załoga nie może się już doczekać spotkań z rodzinami. Za krajem tęskni również Zygmunt Brzeziński, który pracuje na jednostce jako technolog. W domu czeka na niego ukochana Joanna, z którą chce się ożenić zaraz po uzyskaniu rozwodu. Nieoczekiwanie kapitan otrzymuje polecenie eksploatacji bogatych łowisk na Morzu Północnym, co dla marynarzy oznacza rozłąkę z najbliższymi przez kolejne dwa miesiące. Na wieść o tym atmosfera wśród załogi pogarsza się. Stres sprawia, że narastają konflikty i agresja. O nieszczęście wszyscy oskarżają starego marynarza, który trzyma w swojej kajucie zasuszonego kraba, co w myśl żeglarskich przesądów sprowadza pecha. Gdy rejs dobiega końca, Zygmunt nareszcie spotyka się z Joanną. Okazuje się, że dziewczyna znalazła mu pracę na lądzie, dzięki czemu nie będą musieli się już rozstawać. Wówczas Brzeziński uświadamia sobie, że morze zajęło w jego życiu tak ważne miejsce, iż nie potrafi się bez niego obyć. Rezygnuje z propozycji ukochanej i znów stawia się na statku...

- Okolice spokojnego morza
Reż. Z. Kuźmiński, 1981
Godzina: 14.00-15.30 (82 minuty)

Po wielomiesięcznym rejsie statek pod dowództwem kapitana Romana Markowskiego wpływa do portu w Świnoujściu. Po zejściu na ląd Roman spotyka się ze swoją przyjaciółką Teresą i obiecuje jej długo odkładany, wspólny urlop. Tymczasem jego była żona Barbara informuje go o kłopotach z synem. Okazuje się, że Robert w tajemnicy przed rodzicami zdał egzamin do Wyższej Szkoły Morskiej i teraz chce zamieszkać razem z ojcem. Kiedy syn ulega wypadkowi Barbara i Roman spotykają się w szpitalu. Szczera rozmowa daje im nadzieję na powrót do siebie... Film ukazuje problemy ludzi morza, którzy oderwani od codziennego życia na lądzie, nie potrafią się do niego przystosować - a to z kolei utrudnia porozumienie nawet z najbliższymi osobami.

Patronat medialny: trojmiasto.pl