stat
Impreza już się odbyła

Dzień Leszka Dranickiego w Młodzieżowym Klubie Twórczym „Plama”

3 - 26 stycznia 2025, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

10 stycznia - 2 lutego 2025, g. 10:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
godz. 19.00 wernisaż wystawy rysunku Leszka Dranickiego „Wewnętrzne pejzaże”, Wstęp wolny. Wystawę można oglądać do 17.10.

godz. 20.00 Leszek Branicki & Przyjaciele – koncert na dachu klubu „Plama”, Koncert w składzie: Leszek Dranicki – gitara, śpiew; Janusz „Macek” Mackiewicz – kontrabas; Michał Szczeblewski – perkusja. Wstęp wolny

„Muzyka w blokowisku” to nowy projekt organizowany przez Młodzieżowy Klub Twórczy „Plama”. „Muzyka w blokowisku” to cykl koncertów plenerowych prezentowanych w otoczeniu kilku dziesięciopiętrowych bloków osiedla Zaspa – koncerty odbywają się na dachu klubu „Plama”.

Cykl koncertów stanowić będzie po „Obrazach Ogniem Malowanych” kolejną plenerową imprezę odbywającą się na trawnikach przed klubem „Plama”. Celem imprezy jest ożywienie przestrzeni blokowiska poprzez organizacje koncertów oraz umożliwienie mieszkańcom osiedla obcowanie z muzyką pod gołym niebem. Wykonawcy dobierani będą według specyficznego klucza. Wykonawcy reprezentować będą nurty muzyki jazzowej, etnicznej oraz nowej muzyki improwizowanej. Dzięki takiemu posunięciu mieszkańcy osiedla będą mieli możliwość poszerzenia swoich muzycznych horyzontów oraz zapoznania się z nowymi trendami w muzyce. Muzyka improwizowana stanowić będzie alternatywę do koncertów muzyki popularnej organizowanych w mieście.

Leszek Dranicki – absolwent gdańskiej PWSSP, wokalista i gitarzysta jazzowy. Na koncie 3 autorskie CD nagrane z czołowymi postaciami polskiego jazzu. W 2003 roku miasto zafundowało mu benefis w Teatrze Leśnym z okazji 30 lecia działalności. Koncertuje solo, w duecie z Emilem Kowalskim, Maciejem Sikałą, w trio – Camerata Jazz Trio, z własną sekcją rytmiczną – Piotrem Lemańczykiem i Tomkiem Sowińskim. Gra jazz środka, chętnie śpiewa ballady, również blues. Kompozytor, autor tekstów, muzyk sesyjny. Plany na przyszłość? Grać dalej.

Dyskografia – płyty autorskie:

“With A Little Help...” Polskie nagrania 1986, z Marcinem Pospieszalskim, Zbigniewem Jaremką i in.
„Duet” Gowi Records 1996, z Maciejem Sikałą, Piotrem Wojtasikiem i Leszkiem Możdżerem
„Andaluzja” Gowi Records 1998, z Piotrem Lemańczykiem, i Jackiem Olterem
„ Kolędy Jazzowe Na Głos, Saksofon i Gitarę” Radio Plus 2000, z Maciejem Sikałą

z przyjaciółmi:

„Krzak’i” Tonpress 1982 z zespołem Krzak
„Ryszard Skibiński Ostatni Koncert” Polskie Nagrania 1983 z zespołem Krzak
„Bielszy Odcień Bluesa” Wifon 1988 z zespołem Operating Conditions
„Leszek Winder Blues Forever” Polskie Nagrania 1985 z Leszkiem Winderem, Tadeuszem Nalepą, Ryszardem Riedlem , Andrzejem Nowakiem, Grażyną Auguścik i in.
“Orange Trane My Personal Friend” Not Two Records 1988
“Rudi?!” z Rudim Schuberthem ZPR Records 1997
“Things With Strings” z kwartetem Gorana Larsena 2005 i inne.

Leszek Dranicki o sobie

Jestem gdańszczaninem, całe moje życie związane jest z Gdańskiem. Urodziłem się i całą młodość spędziłem w starym Wrzeszczu, ukończyłem I Liceum w Gdańsku, potem gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, w której przez kilka lat pracowałem jako asystent. Jednocześnie zajmowałem się muzyką, która stała się moim drugim zawodem. W latach siedemdziesiątych utworzyłem wraz z kilkoma przyjaciółmi zespól BASZTA, który za swój klub macierzysty obrał dawny klub ŻAK. Zespół, nagrodzony na festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu w roku 1977, koncertował w klubach całej Polski, Niemiec, Finlandii, Szwajcarii.

W latach osiemdziesiątych zostałem zaproszony do współpracy z zespołem KRZAK, z którym odbyłem trasy koncertowe i wziąłem udział w nagraniu kilku płyt. Odbyłem też kilka tras koncertowych z innymi zespołami, m.in. z Tadeuszem Nalepą i zespołem SAMI SWOI.

W 1986 roku nagrałem pierwsza samodzielną płytę dla Polskich Nagrań. Gdańska telewizja zrealizowała półgodzinny program według mojego scenariusza z muzyką z tej płyty. Program dwukrotnie emitowała ogólnopolska „dwójka”. Po nim kolejny program, również według mojego scenariusza, p.t.: „Kolory”, również dwukrotnie emitowany.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych brałem udział w projekcie Ryszarda Gwalberta Miśka TEATR INSTRUMENTALNY przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, w towarzystwie takich nazwisk jak Olga Szwajgier, czy Helmut Nadolski. Współpracowałem tez z gdańskim zespołem jazzowym ANTIQUINTET Leszka Kułakowskiego. W latach dziewięćdziesiątych nagrałem trzy autorskie płyty z czołówką polskich muzyków jazzowych, dokonałem również nagrań jako muzyk sesyjny na płytach przyjaciół, m. in. Rudiego Schubertha, Piotra Lemańczyka, Gorana Larsena. Mam za sobą setki koncertów solo i w różnych formacjach dla publiczności polskiej, europejskiej i amerykańskiej.

Z działalności w innych dziedzinach chciałbym wymienić m.in.: projekt i realizację wystroju wnętrz studia nagrań Polskiego Radia w Gdańsku, współpracę z gdańską prasą – cykl artykułów autobiograficznych w gdańskim tygodniku muzycznym WOW w latach dziewięćdziesiątych, cykl felietonów w Dzienniku Bałtyckim p.t.” Zapiski przechodnia”, działalność dydaktyczną – pracownie rysunku w gdańskiej Akademii Multimedialnej, w gdańskim Miejskim Domu Kultury. Od osiemnastu lat biorę udział w ogólnopolskim projekcie promującym jazz wśród młodzieży szkolnej pod nazwą Mała Akademia Jazzu.