stat
Impreza już się odbyła

Dzień Milczenia

paź 20

niedziela, g. 13:00 - 17:00

Mechelinki,
Wstęp wolny
Dzień Milczenia jest symbolem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane są manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji milczą, symbolicznie zaklejając usta, aby w ten sposób pokazać jak na milczenie skazują osoby nieheteroseksualne prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja. Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie poziomu świadomości problemów, jakie dotykają osoby LGBT oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy ich przejawy nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole czy miejscu pracy bez konieczności życia w ukryciu.

Pierwszy Dzień Milczenia miał miejsce w roku 1996 na Uniwersytecie Virginia w USA. 150 studentów protestowało przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, milcząc przez 9 godzin. Wydarzenie to zyskało duży rozgłos w prasie lokalnej a reakcja środowiska uniwersyteckiego była bardzo pozytywna. Akcja zaczęła nabierać tempa i zwiększać zasięg w postępie geometrycznym. W 2008 roku Dzień Milczenia po raz pierwszy był wydarzeniem międzynarodowym. Do akcji włączyły się Holandia (Amsterdam), Słowenia (Lublana), Szewcja (Sztokholm), Rosja (Sankt-Petersburg) oraz Polska (Lublin, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa). Dzień Milczenia 2008 poświęcony został pamięci 15-letniego Lawrence'a King'a, ucznia z Kalifornii, który został zastrzelony przez swojego kolegę z klasy za to, że był gejem.


W tym roku Dzień Milczenia odbędzie się 17 kwietnia w Gdańsku (w większości innych miast Polski - 17 maja). Patronką trójmiejskiej akcji jest Eudy Simelane, zawodniczka kadry RPA w piłce nożnej. 31-letnia Eudy, w kwietniu 2008 r. została brutalnie pobita i zgwałcona, a następnie zadano jej ponad 25 ciosów nożem w twarz, klatkę piersiową oraz nogi. Większość z tych ciosów była śmiertelna. Simelane była lesbijką i działaczką jednej z organizacji na rzecz praw lesbijek, pierwszą w PRA kobietą otwarcie przyznającą się do swojej orientacji. Została zaatakowana podczas powrotu do domu przez pięciu nastolatków. Jej okaleczone ciało znaleziono porzucone nad rzeką w jej rodzinnym mieście Kwa Thema, zaledwie 200 metrów od domu. Eudy padła ofiarą tzw. "gwałtów naprawczych", których plaga szerzy się w Republice Południowej Afryki. Lesbijki są tam gwałcone przez gangi mężczyzn, którzy w ten sposób chcą "leczyć" je z homoseksualizmu. Sprawcy wierzą, że zgwałcona kobieta zmieni orientację seksualną, kiedy "zrozumie jak smakuje mężczyzna." Rząd RPA robi niewiele, by powstrzymać proceder.


17 kwietnia godz. 18:00,

Gdańsk Główny, ul. Karmelicka 1, przed kinem "Krewetka".

Każdy, komu na sercu leżą prawa człowieka oraz chce włączyć się do akcji jest mile widziany.

Organizatorem Dnia Milczenia w Gdańsku jest Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto oraz Teatr "Powstał" działający przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, który przygotował happening.

Więcej o polskim Dniu Milczenia:


https://dzienmilczenia.blox.pl/html


Strona międzynarodowa:

www.dayofsilence.org