Dzień Napoleoński Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Napoleoński

Epoka napoleońska, a przede wszystkim jej wojskowość - musztra i walka, umundurowanie i żołnierskie wyposażenie, polowa kuchnia i medycyna - będzie tematem imprezy w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Wydarzenie zostało wpisane w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.

Organizatorzy zapraszają zarówno dorosłych miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi. Różne atrakcje czekają na zwiedzających praktycznie przez cały dzień. Na finał zaplanowano potyczkę patroli, a wcześniej między innymi pokaz damskiej mody z epoki.

PROGRAM:

11:30 | Otwarcie wystawy "Paweł Jerzmanowski - najwybitniejszy szwoleżer doby napoleońskiej" w pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym. Zaprezentowany zostanie między innymi Order Virtuti Militari przyznany Jerzmanowskiemu w 1810 roku.

Po otwarciu wystawy Grodzisko zaprasza na pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk.

12:00 I Naprzód marsz!
Pokaz musztry żołnierzy piechoty epoki napoleońskiej. Zwroty, marsz zwyczajny i podwójny, obroty. Musztra z bronią. Ładowanie na komendy karabinów skałkowych.
13:00 | Co w tornistrze mieć trzeba?
Pokaz wyposażenia tornistra żołnierza epoki napoleońskiej. Do czego służył zapasowy jeden but? Na co żołnierzowi wosk, łój i spalone kości...?
13:30 | Pół funta, panie starszy!
Prezentacja typowej racji szeregowego żołnierza oraz stołu oficerskiego. Opowieść o kuchni wojskowej epoki. Czym był komiśniak i kto delektował się kociną?
14:00 | Doktorze Haffner, pomocy!
Pokaz medycznego wyposażenia napoleońskiego chirurga. Opowieść o metodach leczenia oraz prezentacja operacji w szpitalu polowym. Usuwanie kuli, amputacja, trepanacja, lewatywa... Tylko dla widzów o mocnych nerwach!
15:00 | Rabacik bez kwiatka
Pokaz mundurów armii epoki napoleońskiej. Dlaczego "homar" pływał na statkach, a kartofle jedzono w mundurkach? Czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek i armii?
15:30 | Empirowe elegantki
Pokaz damskiej mody z epoki. Jak ubierały się: dama, markietanka i prosta mieszkanka Gdańska?
16:00 | Ognia!
Potyczka patroli, pokaz sposobów walki w epoce napoleońskiej.


Dodatkowo tego dnia:
- zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych w pawilonie,
- w godzinach 12:00-15:00 atrakcje w obozowisko z epoki kamienia: pokaz narzędzi krzemiennych, nauka miotania oszczepem, warsztaty z obróbki krzemienia.

Organizatorzy: Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Garnizonem Gdańsk.