stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dzień Nauki Polskiej Opinie (1)

19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, czyli święto państwowe poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Hevelianum postanowiło uczcić go prezentując Młodą Polską Naukę - dokonania młodych polskich naukowców.

Przedstawi ich pasje, naukowe cele oraz osiągnięcia. Skoncentruje się na teraźniejszych dokonaniach młodej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej.

Do współpracy zostali zaproszeniu przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rozmowy zostaną opublikowane o godz. 10:00 na Facebooku Hevelianum.

Wypowiedzą się:

Karolina Pierzynowska, która pracuje w Katedrze Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, opracowując nowe podejścia terapeutyczne w chorobach genetycznych i neurodegeneracyjnych na modelach komórkowych i zwierzęcych. Jej badania po raz pierwszy wykazały wysoką skuteczność genisteiny w leczeniu choroby Huntingtona i Alzheimera. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, a także nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Adam Dąbrowski - asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje nad doktoratem z drgań konstrukcji kosmicznych oraz prowadzi zajęcia z mechaniki, mechanizmów i konstrukcji kosmicznych na kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne. Jest również kierownikiem Obserwatorium astronomicznego GSA, gdzie uczy astronomii na wszystkich poziomach edukacji. Absolwent I edycji programu Rozwój kadr sektora kosmicznego organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewodził projektowi HEDGEHOG, który w marcu 2019 wyniósł eksperyment naukowy na wysokość 82.1 km oraz projektowi GDArms, który w styczniu 2020 odtworzył warunki lotu rakiety w laboratorium przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Karol Steckiewicz - student VI roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół nanomedycyny, głównie w aspektach przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego oraz cytotoksycznego działania nanocząstek metali. Naukowo związany jest z Katedrą i Zakładem Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed. W 2020 roku otrzymał stypendium za znaczące osiągnięcia przyznawane przez Ministra Zdrowia. Jest także laureatem 3 Nagród Rektora GUMed, a także polskich i zagranicznych stypendiów naukowych. Wyniki swoich badań opisał w pięciu artykułach naukowych oraz prezentował na kilkunastu konferencjach.
                                
Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, nowej inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), którego Hevelianum jest częścią.

Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Projekt jest dofinansowany z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Edukacji i Nauki.

Przeczytaj także