stat

Zapraszamy 15 kwietnia 2025 r. na Dzień Otwarty AMW.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (550 osób), Dzień Otwarty AMW dedykowany jest TYLKO I
WYŁĄCZNIE klasom maturalnym, klasom III LO i IV Technikum! O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy. 103. lata tradycji, historii i wychowania na wartościach patriotycznych z nowoczesną bazą dydaktyczną i zapleczem wykwalifikowanej kadry akademickiej daje możliwości kształcenia najlepiej przygotowanych do służby oficerów MW.

Akademia Marynarki Wojennej jest kontynuatorką utworzonej w 1922 r. w Toruniu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Akademia realizuje misję o doniosłym znaczeniu dla państwa i narodu, wnosząc kluczowy wkład w obronność, bezpieczeństwo, w szczególności bezpieczeństwo morskie państwa, wychowując podchorążych, studentów i doktorantów, kształcąc ich zgodnie z wartościami wyrażonymi w hasłach: "Morze, Ojczyzna, Obowiązek" oraz "Amor Patriae Suprema Lex". W murach oksywskiej uczelni 1 października 1996 r. po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa wojskowego naukę podjęły osoby cywilne. Niewątpliwie otwarcie gdyńskiej Alma Mater na studia cywilne sprawiło, że Akademia weszła w etap dynamicznego rozwoju. W czerwcu 1999 r. do egzaminów wstępnych na studia wojskowe dopuszczono po raz pierwszy kobiety.

W 2022 r. AMW świętowała jubileusz 100-lecia polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego. Przez całe stulecie, jej społeczność tworzyli wybitni specjaliści, naukowcy, nauczyciele i wychowawcy. Dziś Akademia jest państwową uczelnią wyższą otwartą na potrzeby edukacyjne całego Pomorza. W ostatnich latach średnio w ciągu roku akademickiego w uczelni kształciło oraz szkoliło się do 8000 studentów, kursantów i oficerów. Rekordowo naukę rozpoczynało nawet 1500 nowych studentów, a na I i II stopniu studiów kształciło się prawie 4000 osób. W murach AMW studenci i kursanci zdobywają nie tylko wiedzę, lecz także umiejętności praktyczne, uczelnia jest bowiem wyposażona w dużą liczbę symulatorów i laboratoriów. Do dyspozycji studentów są m.in. symulatory GMDSS, nawigacji, siłowni okrętowych, broni podwodnej i artylerii, nowoczesne planetarium (po modernizacji w 2024 r.). Najnowocześniejszym i jednocześnie ciągle rozbudowywanym jest symulator mostka nawigacyjnego. Bazę dydaktyczną doskonale uzupełniają nowoczesne multimedialne sale wykładowe, hala sportowa i najnowocześniejsza na Pomorzu biblioteka oraz oddany w 2025 r. budynek wielofunkcyjny.

Latem 2019 r. zakończona została budowa krytej pływalni z ośmiotorowym basenem pływackim oraz z nurkowym basenem szkoleniowym o głębokości pięciu metrów, jedynym w województwie pomorskim zapewniającym uprawnienia do szkolenia nurków oraz szkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych. Całość tworzy nowoczesny kompleks Akademickiego Centrum Sportowego. Przeznaczeniem ACS jest zabezpieczenie realizacji zadań dydaktycznych z wychowania fizycznego, treningów sportowych, dodatkowych zajęć sportowych (popołudniowych i w dni wolne od zajęć dydaktycznych) oraz imprez rekreacyjno - sportowych, kulturalnych i innych.

2 września 2024 r. miała miejsce uroczystość otwarcia Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych. Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. ACTP łączy zadania szkoleniowe i badawcze. Jest ważnym elementem w natowskim systemie ratowania załóg uszkodzonych okrętów podwodnych. ACTP jest jednostką organizacyjną uczelni, która wykonuje zadania jednostki wojskowej, ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim oraz wojskowego ośrodka naukowo-badawczego. W zakresie zadań ośrodka naukowo-badawczego Centrum będzie realizuje agendę badawczą związaną z ciągłym prowadzeniem prac naukowych dotyczących przede wszystkim wzrostu funkcjonalności sprzętu wojskowego i unowocześnianiu technologii wykorzystywanych w działaniach podwodnych oraz zabezpieczeniu medycznym w tym obszarze. Więcej https://www.amw.gdynia.pl/index.php/pl/

Informacja o biletach

Obowiązują zgłoszenia. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
maj 16

piątek, g. 10:00 - 13:00

Wstęp wolny
cze 28

sobota, g. 10:00 - 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny