stat
Impreza już się odbyła

Katarzyna Figura i Arkadiusz Jakubik będą gwiazdami Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej 2018. W niedzielę, 6 maja, chętni mogą wziąć udział w pokazach charakteryzacji filmowej, sesji zdjęciowej, warsztatach dubbingowych i stanąć przed filmowymi kamerami. Na Placu Grunwaldzkim pojawi się najnowocześniejszy w Polsce sprzęt filmowy, a profesjonalna ekipa kręcić będzie scenę batalistyczną.

gru 6

piątek, g. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dzień Otwarty GSF rozpocznie się w samo południe, kiedy to studentom Gdyńskiej Szkoły Filmowej symboliczny klucz do Gdyńskiego Centrum Filmowego przekaże prezydent Wojciech Szczurek. W całym budynku oraz na przylegającym do niego placu zaaranżowane zostaną stanowiska z filmowymi atrakcjami - w programie Dnia Otwartego GSF jest ich ponad dwadzieścia!



Spotkania z twórcami i dużo polskiego kina
Najpierw kino zmieni się w teatr. Na scenie sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego wystąpi Katarzyna Figura. Aktorka blisko związana z Gdyńską Szkołą Filmową będzie bohaterką widowiska muzyczno-teatralnego pt. "FIGURA" w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Wieczorem w sali Goplana widzowie będą mogli również zobaczyć komedię obyczajową "Pociąg do Hollywood" (1987) Radosława Piwowarskiego, film przełomowy w karierze aktorki.

W sali Warszawa odbędą się też dwa otwarte spotkania Klubu Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Gościem Dnia Otwartego GSF będzie wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, a także wokalista, Arkadiusz Jakubik.

Spotkaniu z artystą będzie towarzyszyć pokaz filmu w jego reżyserii, pt. "Prosta historia o morderstwie". W sali Goplana tego samego dnia pokazane zostaną filmy "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego oraz "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, w których zagrał Arkadiusz Jakubik. Wieczorną część Dnia Otwartego GSF wypełni spotkanie z Robertem Glińskim, współtwórcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autorem jej programu nauczania. Przed rozmową z reżyserem będzie można obejrzeć - przedpremierowo - jego najnowszy film pt. "Czuwaj", który do kin ma wejść w czerwcu tego roku. "The Best of GSF", czyli absolwenci i studenci

Kilkanaście filmów krótkometrażowych, głównie dyplomów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będzie można zobaczyć w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego. Tutaj projekcje filmowe odbędą się w kilku blokach, obejmując następujące tytuły:

- "Matka" Łukasza Ostalskiego, "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy, "Między nami" Macieja Millera oraz "Dzień babci" Miłosza Sakowskiego (filmy te trafiły niedawno do kin pod wspólnym tytułem "The Best of GSF");

- "Niedziela" i "Fastfood", czyli filmy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryka Lenartowicza, który otrzymał nominację do Konkursu Cinéfondation na Festiwalu w Cannes 2018;

- film dokumentalny "Gdynia od świtu do zmierzchu" Adriana Apanela, Miłosza Sakowskiego, Karoliny Zaleszczuk, Macieja Bartosza Kruka, Anny Gnadczyńskiej, Sylwii Galon, Mateusza Żeglińskiego, Eryka Lenartowicza, Małgorzaty Różalskiej, Marcina Koszałki i Łukasza Brodowicza;

- najnowsze filmy dyplomowe absolwentów (rocznik 2017): "Casting" Katarzyny Iskry, "Nowy Bronx" Filipa Ignatowicza, "Mleko" Urszuli Morgi, "Przyjazd" Justyny Pelc, "Dzieciak" Pawła Podolskiego, "Pola" Edyty Rembały, "Nie da się kochać" Piotra Wołodźko.

- Dzień Otwarty będzie promocją tego, co w naszej szkole najlepsze i najbardziej dla niej charakterystyczne. Pokażemy filmy zrealizowane przez studentów, które zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Odsłonimy kulisy warsztatu filmowego i spotkamy się z ciekawymi osobowościami kina. Już tradycyjnie w majową niedzielę zachęcamy gdynian i mieszkańców Trójmiasta do wspólnej filmowej zabawy - zaprasza Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. O to, jak wygląda nauka w Gdyńskiej Szkole Filmowej, będzie można zapytać jej aktualnych słuchaczy. Studenci, którzy właśnie pracują nad filmami dyplomowymi, zapraszają na swoje autorskie prezentacje.

Najnowocześniejszy w Polsce plener filmowy
Na zielonym Placu Grunwaldzkim obok siedziby Gdyńskiej Szkoły Filmowej profesjonalny plener filmowy zaprezentuje Arkadiusz Tomiak - operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa i "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza.

W Gdyni będzie można z bliska zobaczyć, jak pracują nowoczesne kamery, największe w Polsce kran i tor kamerowy, a także specjalistyczne światła wyładowcze i drony. - Takiego sprzętu jeszcze w Gdyni nie było. Jeśli warunki pozwolą, nad placem fruwać będzie dron z podwieszoną pełnowymiarową kamerą, tak jak nad murawą piłkarskiego stadionu. Sprzęt zostanie użyty w inscenizacji krótkiej batalistycznej sceny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Pracą ekipy filmowej pokieruje nasz absolwent, Adrian Apanel, a każdy chętny będzie mógł zostać statystą - zapowiada Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Podczas Dnia Otwartego GSF ochotnicy będą mogli poddać się filmowej charakteryzacji, dzięki Magnus Film, a następnie wziąć udział w sesji zdjęciowej na czerwonym dywanie. Zaplanowano ponadto m.in. warsztaty dubbingowe do filmu animowanego, pod kierunkiem Pawła Czarzastego i Piotra Pastuszaka. Na czym polega korekcja barwna w filmie, opowie Andrzej Tomczak. Dzieci będą mogły wziąć udział w lekcjach animacji.

Na wszystkie wydarzenia i projekcje w ramach Dnia Otwartego GSF wstęp jest wolny, ale liczba miejsc - ograniczona.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Wojciecha Szczurka - Prezydenta Miasta Gdyni, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego - reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. W budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim gdyńska Filmówka działa od lipca 2015 roku. Trwa właśnie rekrutacja na Wydział Reżyserii - do 11 maja 2018 roku kandydaci mogą składać swoje teczki artystyczne.