stat
Impreza już się odbyła
gru 31

środa, g. 15:00

Gdańsk,
bilety 200 zł
mar 1

niedziela, g. 9:30

Gdańsk Krakowiec, ul. Kępna 38
bilety 20-28 zł
ulgowy 2-18 zł
przedsprzedaż 2-20 zł
5. września br. od godz. 9.00 do 14.00 w budynku Nowego Ratusza (dawny Żak) przy ul. Wały Jagiellońskie 1 odbędzie się VI Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska. Radni zapraszają wszystkich chętnych - mieszkańców i turystów - do zapoznania się ze specyfiką ich codziennej pracy. W tym dniu na gości będzie czekać również wiele dodatkowych atrakcji.


Dzień Otwarty Rady Miasta to inicjatywa gdańskich rajców, która została zapoczątkowana w 2004 r. Jej głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom roli, jaką Rada pełni w mieście oraz głównych zadań stojących przed radnymi. To okazja do zapoznania się z elektronicznym systemem do głosowania, obejrzenia odznaczeń przyznawanych przez Radę, uroczystych strojów gdańskich rajców oraz krótkich konsultacji z nimi.


Mieszkańcy i turyści będą mieli szansę na poznanie historii siedziby Rady Miasta czyli tzw. Nowego Ratusza. Przez cały dzień przewodnicy z gdańskiego oddziału PTTK będą oprowadzać gości po tym zabytkowym budynku - opowiedzą o okolicznościach jego powstania oraz wydarzeniach, które miały w nim miejsce w XX wieku. Wiele atrakcji zapewnią również przedstawiciele gdańskich służb mundurowych. Policjanci, strażnicy miejscy i strażacy przygotują konkursy na temat bezpieczeństwa skierowane do dzieci i dorosłych, zaprezentują także sprzęt i pojazdy. Na uwagę zasługiwać będzie także sprzęt 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego - Hammer, strzelnica laserowa oraz mundury wykorzystywane w misjach stabilizacyjnych w Afganistanie. Morski Oddział Straży Granicznej udostępni natomiast do zwiedzania nowoczesną łódź motorową i zaprezentuje swoją orkiestrę. Przedstawiciele WKU - 1 z Gdańska opowiedzą o możliwościach zatrudnienia w armii.


Niewątpliwą atrakcją będzie także koncert mobilnego carillonu - instrumentu składającego się z 48 dzwonów o łącznej wadze 4.868 kg. Już po raz drugi w Gdańsku, tym razem w ramach Dnia Otwartego Rady, odbędą się Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu (zapisy na miejscu). Ponadto, na stoisku Poczty Polskiej, będzie można zakupić kartkę pocztową, specjalnie wydaną na ten dzień. Kolejna atrakcja to okolicznościowe monety, wybijane przez pracowników Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na dzieci czekać będzie również darmowa ścianka wspinaczkowa, punkt malowania twarzy (również w gdańskie motywy), wata cukrowa oraz wiele innych niespodzianek.


przez cały dzień:

- zwiedzanie budynku z przewodnikami PTTK (m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa, gabinet Przewodniczącego Rady),

- prezentacja elektronicznego systemu do głosowania,

- spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, Prezydium Rady i pozostałymi radnymi,

- prezentacja odznaczeń przyznawanych przez Radę Miasta Gdańska - tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Medalu Św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II,

- ekspozycja rzeźby Neptuna z klocków LEGO,

- stoisko Poczty Polskiej wraz z kartkami wyemitowanymi na VI Dzień Otwarty Rady Miasta,

- monety okolicznościowe wybijane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,

- punkt Informacji Turystycznej,

- stoisko cukiernicze.


miejsce: parking na tyłach Nowego Ratusza

9.00 - 9.10 uroczyste rozpoczęcie VI Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska

9.30 - 9.50 pokazy strażackie

10.00 - 10.30 konkursy nt. bezpieczeństwa , Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku

10.30 - 10.45 przedstawienie "GÓRA PIĘCIU BRACI", Szkoła Podstawowa nr 19

11.00 - 11.20 koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz mobilnego carillonu

11.30 - 11.45 przedstawienie "GÓRA PIĘCIU BRACI", Szkoła Podstawowa nr 19

11.45 - 12.45 II Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu (zapisy w godz. 9.00 - 11.30)

12.00 - 12.20 koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz mobilnego carillonu

12.30 - 13.00 konkursy nt. bezpieczeństwa , Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku

13.10 - 13.30 pokazy strażackie

13.50 - 14.00 uroczyste zakończenie VI Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska


przez cały dzień możliwość skorzystania z darmowych atrakcji:

- radiowozy oraz motory Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji,

- policyjne Mobilne Centrum Dowodzenia,

- symulator strzałów 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego,

- pojazdy wojskowe, ciekawe mundury,

- stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień 1 z Gdańska,

- nowoczesna łódź motorowa Straży Granicznej,

- pokaz psów i sprzętu ratowniczego Straży Pożarnej,

- pokazy szlifowania bursztynu,

- prezentacje bursztynowych inkluzji,

- stoisko Związku Miast i Gmin Morskich,

- szczudlarze,

- zdjęcia w monidle,

- ścianka wspinaczkowa o wys. 5,5 m z trasami o różnej trudności,

- malowanie twarzy (również w motywy związane z Gdańskiem),

- wata cukrowa.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.

Przeczytaj także