stat
Impreza już się odbyła

9 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Gdańsku zaprasza na Dzień Otwarty "W podziemiach i pod gwiazdami".

gru 28

sobota, g. 09:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 28

sobota, g. 09:00

Gdynia, ul. Wiczlińska 107
Wstęp wolny
W podziemiach Archiwum przy ul. Wałowej 5 będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty związane z życiem i działalnością dwóch światowej sławy astronomów: Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza. W salach zaaranżowanych na kosmiczną przestrzeń i przy dźwiękach renesansowej muzyki archiwiści zaprezentują dokumenty specjalnie wybrane na tę okazję m.in.: listy pisane przez Mikołaja Kopernika, jego sławny "Traktat o monecie", dawne księgi miejskie oraz bogato zdobiony dyplom londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Naukowego wydany dla Jana Heweliusza w 1664 roku. Będzie można dowiedzieć się również co, oprócz pasji do astronomii, łączyło tych dwóch badaczy, a także poznać ich inne profesje i zainteresowania. Archiwiści opowiedzą też o historii i zbiorach Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Prezentacje będą trwały ok. 30 minut i będą rozpoczynać się o godzinach: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 (termin zarezerwowany), 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00. Wstęp jest wolny.

Tego dnia do swojej siedziby zaprasza także gdyński oddział Archiwum, mieszczący się przy ul. Handlowej 11 w Gdyni. Będzie można zajrzeć do magazynów i obejrzeć, prawdopodobnie największą w Polsce, kolekcję telewizorów wyprodukowanych przez Gdańskie Zakłady UNIMOR, z których najstarsze pochodzą z końca lat 50. ubiegłego wieku.

Prezentacje w gdyńskim oddziale Archiwum odbędą się w godzinach 10.00-15.00 (prosimy o potwierdzenie wizyty pod numerem tel.: 58 623 72 80).

Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto ustanowione w 2007 roku przez Międzynarodową Radę Archiwów. Rada została utworzona pod auspicjami UNESCO w 1948 roku i obecnie zrzesza około 1400 instytucji z 200 krajów świata. Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony na 9 czerwca. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Archiwum Państwowe w Gdańsku gromadzi i udostępnia dokumenty dotyczące Gdańska i Pomorza Gdańskiego. To tu swoje kroki kierują wszyscy ci, którzy chcą poznać historię z pierwszej ręki, a także udokumentować sprawy dla siebie istotne, takie jak prawo do własności, emerytury czy historię swojej rodziny. Zbiory instytucji zajmują ponad 18 kilometrów półek. To dokumentacja instytucji państwowych, samorządowych, sądowniczych, gospodarczych i społecznych, a także mapy oraz ponad 30 tys. fotografii i filmów. Najstarszy dokument pochodzi z 1178 roku. To akt, w którym książę pomorski Sambor nadaje klasztorowi cystersów w Oliwie dobra ziemskie, możliwość budowy młyna nad Strzyżą i inne przywileje. Zbiory instytucji sięgają roku 2014 i wciąż rosną. Każdego roku Archiwum przyjmuje nowe akta zachowując pamięć o mieście i jego mieszkańcach.

Dokumenty są sukcesywnie digitalizowane i udostępniane w internecie m.in. w serwisie GenBaza (akta metrykalne i stanu cywilnego przydatne do prowadzenia badań na historią rodzin) oraz w serwisie Szukaj w Archiwach, gdzie można zobaczyć m.in. plany dawnych fortyfikacji gdańskich, dokumenty dotyczące historii kolejnictwa na Pomorzu, księgi miejskie stanowiące zapis najważniejszych wydarzeń z historii miasta, a także udostępnione ostatnio plakaty wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych w Trójmieście w latach 50. i 60.