13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszamy na pokazy filmów "Katyń" (reż. Andrzej Wajda) oraz "Las katyński" (reż. Marcel Łoziński).
Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Seanse odbędą się w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3).
13 kwietnia 2019 (sobota)
15.00 - "Katyń", reż. Andrzej Wajda
17.30 - "Las katyński", reż. Marcel Łoziński | Wstęp przed rozpoczęciem projekcji wygłosi dr Dmitriy Panto
KATYŃReż. Andrzej Wajda, 117 min, 2007, Polska, dramat historyczny
Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci, a także bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach.
Początek II wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę, na rozkaz Józefa Stalina, 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały Armii Czerwonej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (M. Cielecka), siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy.
LAS KATYŃSKIReż. Marcel Łoziński, 53 min, 1990, Polska, Francja, dokumentalny
Film zrealizowany przez jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów powstał w 1990 roku z inspiracji Andrzeja Wajdy. Łoziński przedstawia zbrodnię katyńską z perspektywy potomków i osób bliskich poległych w 1940 roku oficerów wojska polskiego. W narrację wplecione zostały również wypowiedzi świadków - osób zamieszkujących okolice lasów katyńskich oraz ocalałych przebywających w owym czasie w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. "Las katyński" jest jednym z pierwszych polskich filmów dokumentalnych podejmujących temat zbrodni katyńskiej.
Wstęp przed projekcją wygłosi dr Dmitriy Panto - historyk i pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.