stat
Wydarzenie już się odbyło

Od 2011 roku, co roku 1 marca jest w Polsce dniem święta państwowego, obchodzonego jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W 2012 roku, w dniu 3 marca obchody tego święta po raz pierwszy zostaną zorganizowane w Gdyni.

lis 30

sobota, g. 15:30 - 18:30

Gdańsk,
bilety 85 zł
gru 24

wtorek, g. 17:00

Sopot,
bilety 545 zł
W 2011 roku Sejm RP, z inicjatywy Ś.p Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ś.p Prezesa IPN Janusza Kurtyki, podjął ustawę o ustanowieniu 1 marca świętem państwowym, obchodzonym jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W tym dniu składamy hołd bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polakom reżimowi komunistycznemu.

Szacuje się, że w antykomunistycznym powstaniu w walkach zginęło ponad 20 tyś "Żołnierzy Wyklętych", zaś tysiące trafiło do komunistycznych więzień, gdzie także czekała ich śmierć. W sumie w latach 1944-55, z orzeczonych ponad 8 tyś wyroków śmierci, wykonano ok. 4500, Kolejne setki tysięcy przeciwników PRL trafiło do więzień i obozów pracy.

Równocześnie komunistyczna propaganda i niestety także koledzy z pracy czy zwykli sąsiedzi pomawiali "ludzi z lasu" o zdradę narodu i szpiegostwo amerykańskie. Przez cały okres PRL "Żołnierze Wyklęci", choć wychodzili z więzień, to także nadal ginęli z rąk Służby Bezpieczeństwa, nierzadko pobici na śmierć przez nieznanych sprawców. Ich rodziny, w tym dzieci były stale inwigilowane, stanowiły niemalże do 1989r. element niepewny, gorszej kategorii. Zabierano im mieszkania, wyrzucano z pracy, nie przyjmowano na studia. Nie mieli szans na żaden awans zawodowy i społeczny.

Cały czas biedowali. A przecież to oni stanowili rzeczywistą polską elitę. To była prawdziwa polska inteligencja, dla której drogowskazem był zawsze Bóg - Honor - Ojczyzna. Musimy o nich pamiętać, zwłaszcza że za zlikwidowanie ostatniego partyzanta Rzeczpospolitej uznaje się Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek", który broniąc się, zginał pod Lublinem dopiero w październiku 1963 roku.

Uczcijmy ich pamięć 3 marca 2012 r. w Gdyni wg programu:
Godz. 16:00 /sala Cechu Rzemiosł/ - projekcja niedokończonego filmu "Historia Roja - czyli w ziemi lepiej słychać".

Po filmie Marsz Pamięci - skrzyżowanie ulic 10 Lutego i 3 maja - 18:30

Informacja o biletach

Projekcja - 8 zł
Marsz - wstęp wolny

Przeczytaj także