stat
Impreza już się odbyła

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Muzeum II Wojny Światowej 27 września 2015 r. zaprasza do udziału w terenowej grze historycznej na terenie Nowego Portu. Z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego Muzeum przygotowało grę miejską, pt. Akcja "N". Na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym: happeningi historyczne, kameralne inscenizacje, przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann i koncerty.

lip 11

czwartek, g. 18:00

Gdańsk, Dom Sąsiedzki, ul. Batorego 18
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
Wydarzenie zakończy pokaz filmu "Generał Nil" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, w Nowym Porcie o godzinie 19:00. Wstęp na projekcję jest wolny, towarzyszyć jej będzie prelekcja i dyskusja z historykami.

Gra miejska rozpocznie się 27 września, o godzinie 10:00. W tym czasie dzielnica z jej historyczną zabudową, ulicami, placami i parkami stanie się dla uczestników "żywą" planszą gry, na której czekać będzie wiele niespodzianek, m.in. możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem Bergmann czy krążące po okolicy samochody z epoki: ciężarówka Chevrolet i trzy Mercedesy 170 V. Osobnym elementem gry będą pokazy rekonstruktorów, wcielających się w polskich i niemieckich żołnierzy oraz ludność cywilną, a także koncert uliczny Kapeli Czerniakowskiej. Zasady rozgrywki przewidują, że uczestnicy odwiedzą 8 punktów rozsianych po Nowym Porcie, zdobywając wiedzę i wykonując poszczególne zadania.

- Forma gry miejskiej umożliwia naukę poprzez zabawę, rywalizację i pracę w grupie. Pozwala poznać fakty, usłyszeć ciekawostki, wziąć udział w rywalizacji, której planszą stanie się przestrzeń miejska - wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum - Przewidzieliśmy rozgrywkę dla 300 graczy, podzielonych na zespoły. Głównym celem wydarzenia jest ukazanie wybranych elementów historii związanej z oporem wobec niemieckiego okupanta. Pragniemy uzmysłowić uczestnikom jak złożonymi, ale i niebezpiecznymi procesami były akcje sabotażowe.

Udział w grze miejskiej możliwy jest wyłącznie po wcześniejszej rejestracji patrolu na stronie internetowej Muzeum www.muzeum1939.pl

Temat gry miejskiej nawiązuje do działań propagandowych i dywersyjnych prowadzonych przez działaczy Polskiego Państwa Podziemnego wśród Niemców podczas II wojny światowej. Akcja była kierowana przez referat "N", powołany w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i dowodzona przez Tadeusza Żenczykowskiego, pseudonim "Kania". Akcja została zainicjowana w kwietniu 1941 r. i rozwijała się w ciągu kolejnych trzech lat. Miała na celu prowadzenie walki psychologicznej z okupantem - obniżanie morali i osłabianie ideologii niemieckiej dzięki fałszywej prasie i ulotkom, redagowanym w języku niemieckim i skierowanym do Niemców. Zgodnie z założeniem druki do złudzenia przypominały materiały drukowane przez nazistów.

W programie:
27 września, 19:00 - bezpłatny pokaz filmu "Generał Nil" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, w ramach cyklu KinoPort.
27 września, 10:00, 10.30, 11.00 - start poszczególnych grup patroli
27 września, 11:00 - 13:00 koncert uliczny zespołu "Kapela Czerniakowska"