stat

W niedzielę (27 lipca) zapraszamy na Dzień Powiśla i Żuław w ramach Letniego Jarmarku Etnograficznego w ogrodzie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Czekać na was będą warsztaty oraz stoiska z pracami twórców ludowych, rękodzielników, regionalnymi wydawnictwami i potrawami. Wśród wystawców między innymi: Wydawnictwo Region z pomorskimi publikacjami, Stowarzyszenie Kobieca Przestrzeń Powiśla wraz z Gminą Kwidzyn, Gmina Mikołajki Pomorskie oraz rzeźbiarz Ryszard Rabeszko - powiślański twórca ludowy z Rodowa.

W programie:

od g. 11:00 "Haft i strój powiślański" - warsztaty dla dzieci i dorosłych
ogród przed Oddziałem Etnografii MNG, ul. Cystersów 19, Gdańsk Oliwa

Prowadzenie: Katarzyna Magierowska - twórczyni ludowa wraz z członkiniami Stowarzyszenia Kobieca Przestrzeń Powiśla. 
Wstęp wolny, bez zapisów.
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję poznać i samodzielnie wyszyć element haftu Dolnego Powiśla. Dzieci otrzymają wycinanki ze strojem powiślańskim, którym ozdobią papierowe lalki.

g. 12:00 "Spotkanie Dolnego Powiśla ze Starą Europą" - wykład Mona Reny Górskiej
I piętro Oddziału Etnografii MNG, ul. Cystersów 19, Gdańsk Oliwa

Wstęp wolny
Artystka wizualna, projektantka i filozofka Mona Rena Górska zaprezentuje projekt "Doline Coline", który powstał na styku mody, rzemiosła i archeologii, jako interdyscyplinarna opowieść o tożsamości, pamięci i wspólnocie. Inspiracją dla projektu była kultura neolityczna Cucuteni-Trypillia oraz bogactwo folkloru rumuńskiego i polskiego. Szczególne miejsce zajęły w nim tradycyjne hafty Dolnego Powiśla, które stały się jednym z kluczowych elementów wizualnych i symbolicznych projektu. Efektem są autorskie sylwetki modowe stworzone w duchu zero waste z naturalnych materiałów takich jak len, konopie i bawełna, wzbogacone o symbolikę epok i ciała - od prehistorii po przyszłość. Projekt wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju, edukacji nieformalnej i rzemiosła jako żywej formy przekazu, a jego obecność podczas Dni Żuław i Powiśla staje się okazją do refleksji nad tym, jak dziedzictwo lokalne może być inspiracją dla współczesnego projektowania i budowania wspólnoty.
Projekt "Doline Coline", którego tytuł jest grą słów odnoszącą się do zapadlisk i wzgórz, metaforycznie opowiada o płynności kulturowej pamięci i przemianach dziedzictwa w czasie.

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego - Funduszu Mobilności.
Projekt "Doline Coline" został zrealizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyrażone w nim poglądy w żaden sposób nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.

lip 26

sobota, g. 9:00 - 14:00

Gdynia, Wiczlińska 107
Wstęp wolny
sie 2

sobota, g. 11:30 - 13:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł