stat
Impreza już się odbyła

W ramach zimowych weekendów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zapraszamy na spotkanie z członkami grupy Garnizon Gdańsk pt. "Dzień z gdańską medycyną".

Współcześnie medycyna kojarzy się nam z salami operacyjnymi, precyzyjnymi narzędziami i coraz bardziej skutecznymi lekami, ale i z kolejkami do lekarza. Lekarze stanowią szanowaną grupę społeczną. Ale czy dawniej sztuka leczenia wyglądała podobnie?

Zapraszamy Państwa na prelekcję towarzyszącą wystawie "Uczniowie Hipokratesa nad Motławą", która odbędzie się 4 lutego 2017 roku o godzinie 12.00. Członkowie grupy Garnizon Gdańsk opowiedzą o najbardziej znanych gdańskich medykach i wydarzeniach przełomowych dla nauki leczenia. Przybliżą warunki i realia, w których dyscyplina ta rozwijała się 300 lat temu, a także wyjaśnią, czym wówczas różniło się bycie doktorem medycyny od bycia chirurgiem.

By móc to lepiej zobrazować, prelekcję zakończy pokaz, podczas którego przyjrzymy się warsztatowi chirurgicznemu z XVIII wieku. Poznamy narzędzia, których używano podczas prostych zabiegów, jak i w tak skomplikowanych, jak trepanacja czaszki. Rąbka tajemnicy odsłoni dawna apteka. Cofniemy się w czasie do roku 1709, aby zobaczyć strój "doktora dżumy". Animator w stroju z epoki opowie o zasadach higieny, jakie obowiązywały dawnych chirurgów i przybliży ich zawodowe tajemnice.

Informacje praktyczne:
- termin: 4 luty 2017, godz. 12.00
- miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp: bezpłatny

Organizator: Grupa Garnizon Gdańsk