Stowarzyszenie Arteria zaprasza na finał projektu "Dziewczyny też rysują komiksy!" - dwumiesięcznych warsztatów organizowanych przy wsparciu Programu "Młodzież w działaniu", których celem było zachęcenie dziewczyn do wyrażania się przez sztukę, jaką jest komiks. Uczestniczki podczas marcowych i kwietniowych weekendów brały wzięły udział w praktycznych
i teoretycznych warsztatach komiksowych, zajęciach z sitodruku, szablonów i tworzenia zinów komiksowych. Wybór prac, które powstały podczas zajęć komiksowych prowadzonych przez Jacka Frąsia, zaprezentowany zostanie podczas wernisażu 8 maja w Stacji Orunia o godzinie 17:00. Ponadto w programie przewidziane są liczne wydarzenia promujące sztukę komiksową kobiet: panel dyskusyjny "Komiks kobiecy w Polsce" z udziałem Jerzego Szyłaka, Iwony Bigos, Tomasza Pstrągowskiego, Agaty Gorządek oraz Ewy Juszczuk. Promocja komiksu 3D Agnieszki Prygiel, Open Space - czytelnia zinów, mini wystawa komiksów Agnieszki Szczepaniak, kobiece animacje filmowe, pokaz Mamadoo Fireshow oraz wydarzenie towarzyszące - koncert zespołu Betty Be (wejściówki na koncert w cenie 10zł do nabycia przed koncertem w Stacji Orunia GAK).
6 maja o godz. 18:00 zapraszamy do Sieni Biura "Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat" na wernisaż wystawy towarzyszącej projektowi "Dziewczyny też rysują komiksy!" "Female Comics from Central Europe" przygotowanej przez Central Europe Comics Art.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach:
Wernisaż prac projektu "Dziewczyny też rysują komiksy!"
Zaprezentowane komiksy są wynikiem dwumiesięcznej pracy 18 dziewcząt pod okiem Jacka Frąsia. Wystawę będzie można oglądać do 20 maja, a prace ukażą się na początku lata w publikacji, będącej zwieńczeniem projektu. Zgodnie z naszym założeniem, komiksy dziewcząt nie trafią do szuflad.
Panel dyskusyjny "Komiks kobiecy w Polsce", Prowadzenie: Anna Miler
Udział biorą:
Prof UG Dr hab. Jerzy Szyłak
Autor licznych artykułów i książek o historii i teorii komiksu (między innymi: Komiks: świat przerysowany, Zgwałcone oczy, Komiks i okolice pornografii) i kilku innych - praca magisterska, doktorska jak i habilitacja na temat komiksu. Absolwent i pracownik naukowy UG. Pracuje też w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy: Alicja (według Lewisa Carrolla; rys. Sławomir Jezierski), Obywatel w palącej potrzebie i Obywatele w miłosnych uściskach (rys. Jacek Michalski), Szminka (rys. Joanna Karpowicz), Benek Dampc i trup sąsiada (rys. Robert Służały). Ma w komiksowym dorobku także scenariusze do krótkich komiksów publikowanych w najrozmaitszych pismach oraz kilka samodzielnie narysowanych historyjek.
Iwona Bigos - Dyrektorka Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka sztuki. Współorganizatorka wystawy "Komiksy po polsku. Prezentacja polskiej sceny komiksowej. Comics nach polnischer Art. Präsentation der Comicszene aus Polen", która odbyła się w Bremie. Współzałożycielka Stowarzyszenia agitPolska. Polsko-Niemieckiej Inicjatywy Kooperacji Kulturalnych.
Tomasz Pstrągowski - Doktorant Uniwersytetu Gdańskiego (bada tematykę komiksów autobiograficznych), redaktor serwisu Komiksomania.pl, współpracownik serwisów ksiazki.wp.pl, film.wp.pl, aleseriale.pl i gry.wp.pl, współtwórca podcastu "Nieczyste zagrywki", laureat konkursu "Dziennika Gazety Prawnej" na pamiętnik Matki Polki pracującej.
Ewa Juszczuk - Studentka ASP, rysowniczka, publikowała do tej pory w magazynach "JEJU" oraz "Karton"; https://evajus.blogspot.com/.
Agata Gorządek - Rysowniczka, twórczyni filmów animowanych, absolwentka PWSFTv w Łodzi; https://weegee.digart.pl/.
Open Space:
- Czytelnia zinów - zbiory polskich i zagranicznych zinów kobiecych z kolekcji revenge of the nerds/J.Tomiak
- Filmy animowane kobiet - Agata Gorządek, Maja Demska, Zumba Stein, Julia Skupny, Agnieszka Prygiel
- Wystawa prac Agnieszki Szczepaniak, https://www.paplalala.digart.pl/
Promocja komiksu 3D Agnieszki Prygiel
Wydany przy wsparciu projektu CENTRALA Central Europe Comics Art komiks Agnieszki Prygiel O ludku w wiecznością zamiast głowy i inne opowieści zawiera refleksyjne opowieści autorki rysowane w latach 2002-2009. Porusza tematy poszukiwania prawdziwej miłości oraz swojego miejsca w życiu a operuje przy tym specyficznym humorem. Komiks został wykonany w technice anaglifowej 3D umożliwiającej oglądanie trójwymiarowego efektu za pomocą okularów z czerwonym i niebieskim filtrem.
Pokaz Mamadoo Fireshow
Mamadoo Fireshow - połączone alternatywną i radosną chęcią pokazania figlarnej i kobiecej natury fireshow od pięciu lat tworzą pokazy tryskające kolorami oraz rozkosznym dla oczu kiczem. Fireshow Mamadoo przedstawia inną stronę ognia - ognia jako źródła zabawy i radości, a także pretekstu do humorystycznych scenek taneczno-pantomimicznych. Poza działalnością artystyczną, członkinie grupy ożywiają trójmiejską przestrzeń kulturalną przez organizację takich wydarzeń jak KuglART FEST czy Festiwal Rytmu i Ognia FROG.
https://www.mamadoo.pl
Koncert Betty Be (Indie / Alternatywna / Punk)
Kiedy zespół Los Trabantos rozpadł się, każda z dziewczyn pogrążyła się w swoim własnym piekle. Lady Graża (gitara, voc) szukała ratunku w ramionach kolejnych wpływowych mężczyzn, lecz związki te nie przynosiły jej ukojenia. Ula de Luxe (bas) zostawiła w stołecznych barach szlak rozbitych szklanek do wódce i krwi wszystkich tych, którzy ośmielili się stanąć na jej drodze. Bejonz (sax, voc) zatrudniła się jako diva śpiewająca tandetne przeboje w barze dla wykolejeńców. Kiedy dziewczyny spotkały się po raz kolejny, zrozumiały, że dalej tak być nie może. Oczy rzucały złowrogie spojrzenia, dłonie same zaciskały się w pięści. Nadchodził czas zemsty. Wyszły na miasto i w najciemniejszym jego kącie, w miejscu, do którego nie zapuszczają się zwykli obywatele, odnalazły go. H.N. (perkusja) miał złamane życie. By zapomnieć o bólu i upokorzeniach przeszłości od lat praktykował walki bez rękawic w klatkach. Dziewczyny od razu wiedziały, że się nada. I tak narodziła Bardzo Zła Betty. Betty Be. Zespół wyruszył w miasto grać brudną, gitarową muzykę i ze złością wykrzykiwać teksty o szatanie, podróżach po barach na urwanym filmie i życiu w świecie pozbawionym wszelkich wartości. Taki jest świat. Taka jest Betty Be.
https://www.myspace.com/whoisbettybe
Wystawa towarzysząca:
"Female Comics from Central Europe" - wernisaż z udziałem kuratorki wystawy Anny Suski odbędzie się 6 maja o godzinie 18:00 w sieni Biura "Gdańsk i Metropolia. Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat". Wystawa potrwa do 16 maja 2010.
Międzynarodowa wystawa, prezentująca prace podejmujące temat maskulinizacji tradycyjnego komiksu oraz przełamywanie tego zjawiska w twórczości artystek komiksowych, miała swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej "Ligatura" w Poznaniu i jest częścią organizowanego przez CENTRALĘ cyklu wystaw poświęconych komiksowej twórczości kobiet. Poza kobiecym przełamywaniem konwencji gatunku pod kątem fabuł i form ważną ideą wystawy jest uchwycenie zjawiska autobiograficzności i realizmu komiksu kobiecego oraz kreowania kobiecych narracji komiksowych w kontekście dyskursu feministycznego i genderowego. Ostatnim aspektem wystawy jest prezentacja i promocja młodego pokolenia artystek komiksowych z Europy Środkowej. Kuratorka wystawy: Anna Suska - Fundacja Tranzyt, CENTRALA