stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r. Opinie (5)

Muzeum Historyczne Miasta przy współudziale Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski Polskiej Akademii Nauk przygotowuje interdyscyplinarną konferencję naukową "Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r.".

Sympozjum zorganizowane jest w ramach obchodów trzechsetletniej rocznicy tego tragicznego wydarzenia. Odbędzie się ono w dniach 21-22 maja 2009 roku (rozpoczęcie o godz. 10.00) w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku. Referaty znawców historii Polski, krajów ościennych, medycyny i archeologii zostaną wygłoszone, a w terminie późniejszym wydane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Program konferencji obejmuje następujące referaty i komunikaty:
Prof. dr hab. Andrzej Karpiński (Warszawa) - "Epidemie w Rzeczpospolitej w XVI - XVIII wieku"

Prof. dr hab. Tadeusz Srogosz (Częstochowa) - "Organizowanie walki z epidemiami dżumy przez nowożytną administrację w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego"

Mgr Piotr Paluchowski (Gdańsk) - "Poradnictwo medyczne i choroby na łamach polskich kalendarzy przełomu XVII/XVIII wieku"

Dr Iwona Janicka (Gdańsk) - "Kwestia pochówku zmarłych na cholerę w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku"

Dr Włodzimierz Berner (Łódź) - "Sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku (do 1918 roku)"

Dr Marek Bukowski (Gdańsk) - "Muzeum Historii Akademii Medycznej" (komunikat)

Prof. dr hab. Beata Możejko (Gdańsk) - "Zarazy w późnośredniowiecznym Gdańsku w świetle relacji kronikarskich i zapisów testamentowych"

Mgr Aleksandra Pudło (Gdańsk) - "Pochówek zbiorowy jako przykład typowego grobu w czasach zarazy"

Prof. dr hab. Edmund Kotarski (Gdańsk) - "Średniowieczne tańce śmierci"

Prof. dr hab. Jacek Wijaczka (Toruń) - "Epidemia dżumy w Prusach Brandenburskich w latach 1709-1711"

Mgr Katarzyna Pękacka-Falkowska (Toruń) - "Dżuma w Toruniu w 1708 r."

Prof. dr hab. Edmund Kizik (Gdańsk) - "Życie w czasach zarazy. Epidemia dżumy w Gdańsku i Elblągu w 1709 r."

Prof. dr hab. Jerzy Trzoska (Gdańsk) - "Wpływ zarazy 1709 roku na sprawy gospodarcze Gdańska"

Mgr Liliana Górska (Toruń) - "Rola i działalność kaznodziejów w czasie dżumy w Gdańsku w roku 1709"

Mgr Dominika Pietkiewicz (Gdańsk) - "Epidemie w klasztorze oliwskim"

Dr Adam Szarszewski (Gdańsk) - "Dziewiętnastowieczne epidemie cholery w Gdańsku"

Wielka epidemia dżumy, która wybuchła w początkach XVIII wieku objęła swym zasięgiem Europę Środkowo-Wschodnią. Epidemia dotarła również na Pomorze Nadwiślańskie i do Gdańska. Duża umieralność i czasowe wyludnienie miasta zaważyło na dalszych losach społecznych, gospodarczych, a nawet politycznych tego regionu. Historycy przedstawiający referaty na sesji "Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r." spróbują ustalić jak wielkie znaczenie miała dla dalszego rozwoju. Podczas trwania konferencji goście będą mogli zapoznać się z małą wystawą dotyczącą historii medycyny.

Ponieważ naszym celem jest przede wszystkim zdiagnozowanie historycznych i społecznych mechanizmów, trwałych i niezmiennych mimo zmieniającego się tła w kolejnych epok, mamy nadzieję, że również Państwa odbiorcy znajdą coś ciekawego w oferowanym przez nas doborze tematów.

Przeczytaj także