Zapraszamy na wirtualne spotkania z edukatorkami Muzeum Emigracji w Gdyni. Z zajęć można korzystać zarówno podczas lekcji online, jak i podczas zajęć w sali szkolnej z wykorzystaniem jednego ekranu komputera dla całej klasy. Wirtualne spotkania możemy dostosować do konkretnych potrzeb odbiorców - prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy. E-lekcje organizujemy od wtorku do piątku w godzinach 10.00-15.00.
Formularz zgłoszeniowy może być złożony w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub w formie pisemnej, której
skan lub szczegółowe zdjęcie doręczane jest na adres e-mail: warsztaty@muzeumemigracji.pl nie później niż 7 dni przed planowanym terminem zajęć. Informacje te pomogą nam zaproponować scenariusz wydarzenia oraz przygotować materiały edukacyjne.
Kwestie technicznePrzed rezerwacją zajęć prosimy o upewnienie się, że mają Państwo dobre połączenie z Internetem, głośniki, komputer z kamerą. E-lekcje odbywają się na platformie Zoom - po rezerwacji, przesyłamy Państwu link do spotkania, natomiast Państwo przekazujecie go uczniom i uczennicom.
Czas trwania zajęć to 45 minut. Prosimy nauczycieli o połączenie się 5 minut przed rozpoczęciem zajęć, by uzgodnić kwestie techniczne. W przypadku spóźnienia grupy edukator może je odwołać lub skrócić.
Nauczyciel ma obowiązek przebywać z grupą przez cały czas trwania zajęć.
Tematy do wyboru
Klasy I-III SP: Witaj w muzeum! Zapraszamy na spotkanie z pracownikiem Muzeum Emigracji w Gdyni, który opowie o muzeum i jego tajemnicach. Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z instytucją kultury. Dowiadują się czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje oraz jak można spędzać w nim czas.
Opowieści z Polskiej 1Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z emigracyjną historią z przełomu XIX i XX wieku. Na podstawie losów rodziny Państwa Warner, dzieci uczą się czym jest emigracja oraz z jakich powodów ludzie decydują się na przeprowadzkę.
Klasy IV-VI SP: Emigracja - trudne słowo? Uczestnicy podczas zajęć uczą się rozróżniać podstawowe pojęcia związane ze zmianą zamieszkania ludzi. Dowiadują się czym różni się emigracja od imigracji, kim jest uchodźca, a jak nazywamy osobę migrującą w obrębie kraju. Podczas zajęć korzystamy z narzędzi online: YouTube, Jamboard.
Klasy VII-VIII oraz klasy szkół ponadpodstawowych: Pop-emigracja, czyli o emigracji w popkulturze Na przykładach znanych z popkultury opowiadamy o dwóch największych historycznych okresach polskiej emigracji i jej przedstawicielach. Do wyboru: Wielka Emigracja lub emigracja do USA z początku XX wieku. Podczas zajęć korzystamy z różnych narzędzi online takich jak Mentimeter, filmy na TikToku, przyglądamy się zbiorom Muzeum Emigracji w Gdyni oraz wystawie stałej.