stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

EUROPA +/- 1700 - koncerty kameralne na instrumentach historycznych. Już po raz piąty mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści odwiedzający Gdańsk i okolice, będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu EUROPA +/- 1700 będącym cyklem kameralnych koncertów wykonywanych na kopiach instrumentów historycznych, przez specjalistów działających w różnych ośrodkach w Polsce i Europie.

gru 4-8

środa - niedziela

Gdańsk
Kup bilet
Ideą wydarzenia jest prezentacja europejskich osiągnięć kultury z okresu baroku w dziedzinie muzyki, jednak w tym roku organizatorzy zaprosili również do współpracy dwie tancerki - Katarzynę Borstyn oraz Katarzynę Pastuszak, by zaprezentowały publiczności dwa rodzaje tańca - taniec dworski z XVII i XVIII wieku oraz taniec współczesny. Czym te dwa tańce różnią się między sobą, jaką funkcję pełniły w czasach dawnych a jaką obecnie, będzie można się dowiedzieć podczas koncertu BALET DWORSKI I WSPÓŁCZESNY, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej, w Nowym Porcie 22 lipca 2016 r. o godzinie 19:00.
Natomiast 4 sierpnia 2016 r. o godzinie 20:00 w Piwnicy Romańskiej przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, będzie można uczestniczyć w koncercie zatytułowanym PRYWATNY WIECZÓR MUZYCZNY LUDWIKA XIV, będącym próbą odtworzenia jednego z takich królewskich wieczorów, podczas których rozbrzmiewała muzyka pisana przez nadwornych muzyków króla "Słońce".Ostatni koncert cyklu EUROPA +/- 1700 - MIĘDZY DREZNEM A BERLINEM, przeniesie słuchaczy w muzyczny świat najważniejszych dworów osiemnastowiecznych Niemiec, które przyciągały najwybitniejszych kompozytorów z całej Europy. Koncert odbędzie się w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, 13 sierpnia 2016 r. o godz. 20:00.

muzyka dawna - koncerty w Trójmieście


Bardzo serdecznie zapraszamy na muzyczną i taneczną podróż po EUROPIE +/- 1700.

PROGRAM:
22 lipca 2016 r., godz. 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej
Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
BALET DWORSKI I WSPÓŁCZESNY
Koncert edukacyjny, skierowany do osób w każdym wieku, podczas którego publiczność
dowie się jak tańczono w XVII i XVIII wieku, jakie tańce były popularne w tamtych czasach, jakie znaczenie odgrywał taniec dla ludzi żyjących w okresie baroku, czy wyrażano w nim emocje czy był jakiś system gestów, znaków za pomocą których komunikowano się poprzez taniec? Co to jest taniec współczesny i czym różni się od dawnego? Na te i inne pytania odpowiedzą nam specjalistki od tańca dawnego i współczesnego przy akompaniamencie muzyków grających na kopiach instrumentów dawnych.
Wykonawcy:
Katarzyna Borstyn - taniec dworski
Katarzyna Pastuszak - taniec współczesny
Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


4 sierpnia 2016 r. godz. 20:00

Piwnica Romańska - Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Plac Dominikański 1
PRYWATNY WIECZÓR MUZYCZNY LUDWIKA XIV
W programie francuska muzyka komnatowa dworu Ludwika XIV z pierwszych dekad XVIII wieku - M. de la Barre, J.- M.Hotteterre. Okres ten był czasem narodzin fletu barokowego - instrumentu, który w swojej nowej odsłonie zyskał ogromną królewską przychylność i stał się bardzo popularny na dworze francuskim. Fleciści zatrudniani byli jako nadworni muzycy komnatowi i mieli obowiązek dawać każdego wieczora prywatne koncerty dla króla.
Wykonawcy:
Maja Miro Wiśniewska - flet wczesnofrancuski
Karolina Koślacz - viola da gamba
Marek Kubat - lutnia, gitara barokowa


13 sierpnia 2016 r. godz. 20:00

Kaplica Królewska
Gdańsk, ul. Św. Ducha 42
MIĘDZY DREZNEM A BERLINEM

W XVIII wieku, Drezno i Berlin były jednymi z najważniejszych dworów europejskich, na których działali najwybitniejsi kompozytorzy, tacy jak m. in. C. Ph. E. Bach czy J. D. Zelenka.
Mimo, iż w tamtych czasach komunikacja nie należała do najszybszych, to popularne stało się (wśród muzyków) podróżowanie na różne dwory, gdzie mogli obserwować pracę innych twórców a także prezentować własną twórczość.Między Dreznem a Berlinem istniało kilka innych ważnych miejscowości m. in. Lipsk, w których działali jedni z najważniejszych dla historii muzyki, kompozytorzy, m. in. J. S. Bach oraz G. Ph. Telemann. Koncert pomyślany jest jako muzyczna podróż z Drezna do Berlina przez Lipsk oraz inne miejscowości.
W programie znajdą się kompozycje takich twórców jak: J. D. Heinichen, C. Ph. E.Bach, J. F. Fasch, G. Ph. Telemann czy J.D. Zelenka
Wykonawcy:
Katarzyna Sokołowska - obój barokowy
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Tomasz Wesołowski - fagot barokowy
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


Dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Województwa Pomorskiego w Gdańsku

Organizator:
Fundacja Silva Rerum

Patronat medialny:
Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Partnerzy:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2 w Gdańsku
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    10,5 zł
Bilety w cenie 10/20 zł - zniżki przysługują uczniom, studentom i emerytom
Karta do kultury - 5 zł
Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem, w miejscu koncertu.
WSTĘP WOLNY na koncert 22 lipca 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na koncert w Piwnicy Romańskiej 4 sierpnia 2016 roku, można dokonywać rezerwacji biletów pod adresem mailowym: silva.rerum.pl@gmail.com

Przeczytaj także