stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Film "Eames: architekt i malarka" | cykl "Klimat na zmiany". Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na drugi pokaz filmowy z cyklu "Klimat na zmiany".

lis 6

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
lis 22

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
23 marca o godz. 18:00 obejrzymy film o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów - jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Dokument przedstawi nie tylko ich życie prywatne, ale i najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu oraz początków ery komputerowej.

Po projekcji o projektowaniu uniwersalnym, nauce przez tworzenie i społecznym znaczeniu designu rozmawiać będą Marta Flisykowska i Kinga Jarocka.

Pokaz odbędzie się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych (budynek IVA, PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od strony ul. Stryjskiej).

Wstęp wolny.

O filmie i zaproszonych gościach:

Charles i Ray Eamesowie to ikona amerykańskiego designu. Ona malarka, on architekt, przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym filmie dedykowanym Eamesom zaprezentowane są nie tylko ich najważniejsze osiągnięcia, ale też liczne zainteresowania. Autorzy najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek.

Twórcy filmu dokumentalnego "Eames: architekt i malarka" opowiadają historię założycieli słynnego "Eames Office", które przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

Dr Marta Flisykowska - projektantka, kuratorka, pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa w pracowni Designu Eksperymentalnego ASP w Gdańsku. Interesuje się różnymi aspektami projektowania, szczególnie w kontekście społecznym. Design traktuje holistycznie jako spotkania lokalnych i globalnych przestrzeni kultury. Ceni rolę eksperymentu w designie, w swoich projektach często łączy tradycyjne techniki rzemieślnicze z nowymi technologiami jak druk 3d, projektowanie generatywne. Swoje pasje związane z antropologią i futurologią wykorzystuje w projektach, wystawach i publikacjach. Autorka m.in. panelu dyskusyjnego "Tematy TREND'owate" w Centrum Designu Gdynia, monografii "DESIGN W KULTURZE GLOKALNEJ", współautorka Trend Book (2011 - 2016), gdzie publikuje teksty i projekty. Uczestniczka i panelistka konferencji naukowych, chętnie współpracująca z przemysłem.

Kinga Jarocka - historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracowała z trójmiejskimi galeriami realizując wystawy sztuki współczesnej. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, zajmując się koordynowaniem wystaw m.in. z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Obszar jej zainteresowań badawczych obejmuje sztukę najnowszą, nowe media oraz sztukę lat 70-80. XX w., architekturę modernistyczną, a także współczesny design.

O cyklu:
Na program zatytułowany "Klimat na zmiany" składać się będą projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy wzbogacą zaprezentowane filmy dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdynia - Gdynia Kulturalna, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Docs Against Gravity FF, którego kolejna edycja odbędzie m.in. w Gdyńskie Centrum Filmowe w dniach 17-26 maja 2017.