stat
Impreza już się odbyła

Eko Rodzinna wędrówka

Tegoroczne piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe z rodziną należą do najchętniej odwiedzanych zajęć wchodzących w program Aktywuj się w Gdańsku. Dotychczas odbyło się kilkanaście spotkań, a wycieczki, w zależności od pogody i lokalizacji, gromadziły od kilkudziesięciu do nawet stu osób. Przed nami kolejna, specjalna odsłona marszruty pt. Gdański Eko Marsz 2020. Patronat nad wydarzeniem objęło Nadleśnictwo Gdańsk.

kwi 17

środa, g. 17:50

Gdańsk Niedźwiednik, róg ul. Góralskiej i ul....
>>> Zobacz wideo relację z zeszłorocznego Eko-marszu 

- EKO jak sama nazwa zobowiązuje naszym celem jest przede wszystkim wysprzątanie lasów, gdyż one ostatnio bardzo cierpią. Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Trójmiasta. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego co się dzieje wokół nas. Dziś również dzieci mogą zobaczyć na czym polega ekologia i tego chcemy ich uczyć od samego początku podsumował zeszłoroczną edycję imprezy jeden z jej inicjatorów, Krzysztof Kochanowicz z Grupy Rekreacyjnej 3miasto.

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, bardzo mocno angażują się w edukację ekologiczną mieszkańców. Piesza wędrówka zostanie połączona ze zbieraniem śmieci, które pozostawić będzie można w dwóch miejscach. Pierwsze znajduje się mniej więcej w połowie trasy, a drugie na końcu. Miejsca oznaczone zostały na trasie wędrówki symbolem i. Przed wyruszeniem na wędrówkę, każdy uczestnik zostanie wyposażony w gumowe rękawiczki ochronne oraz mocny worek. Po zakończeniu wycieczki na uczestników czekać będzie poczęstunek z kuchni polowej.

Oto trasa naszej wędrówki Więcej zdjęć ()

Oto trasa naszej wędrówki

mat. Traseo.pl

Oto trasa naszej wędrówki

mat. Traseo.pl



1. Do kogo adresowana jest wędrówka?

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat, a młodsze szkraby można zabrać w nosidełku bądź wózku terenowym (joggerze).

- Wydawałoby się, że na nad morzem jest płasko. Nic jednak bardziej mylnego. Choć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają raptem 180 m n.p.m., to w ciągu kilku godzin spokojnie pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór. Tutejszy teren jest dość mocno pofałdowany co oznacza, że po wejściu na stumetrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów. Tego dnia wdrapiemy się na kilka może nie tysiączników, ale na pewno szczytów, które sięgają ponad 100 m n.p.m., a wśród nich: Wzniesienie Marii, na zboczu którego odnajdziemy jeden z najmniejszych głazów narzutowych zwanych "Kamienną Twarzą". Po drugiej stronie Doliny Ewy przemierzymy kilka wzniesień, które ostatecznie doprowadzą nas z powrotem do punktu wyjścia - opisuje Krzysztof Kochanowicz.

2. Trasa wędrówki :

>>> Przejrzyj trasę wędrówki na Traseo.pl 

Dystans: ok. 6 km

Wędrówka prowadzona będzie przez trzech przewodników. Każdy z opiekunów ma swoje odrębne funkcje. Do kierownika wędrówki należy prowadzenie grupy, zaś osoby wędrującej na końcu zamykanie. Osoba znajdująca się po środku informować będzie o rozciągłości wędrujących i kierować ich na odpowiednią ścieżkę. 

3. Poczęstunek po wycieczce:

Po zakończeniu wycieczki na uczestników czekać będzie poczęstunek z kuchni polowej. 

4. Co warto zabrać ze sobą:

Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, szczególnie dla dzieci.  Nawierzchnia będzie urozmaicona: przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek, dlatego też dla komfortowej wędrówki warto założyć buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Ubiór powinien być luźny, nie krępujący ruchów, najlepiej na sportowo. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi. Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.

5. Harmonogram:

-09:45 - zbiórka (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
-10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
-13:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki
-13:30 poczęstunek z kuchni polowej
-15:00 - zakończenie imprezy

6. Zgłoszenia i warunki udziału: 

-Wypełnij elektroniczny formularz rejestracyjny 
-Każdy uczestnik wędrówki zobowiązany jest podpisać także listę obecności w dniu wydarzenia
-Osoby, które nie zdążyły wpisać się przez internet, rejestracji będą mogły dokonać jeszcze w dniu imprezy, w bazie w godzinach od 9:30 do 9:45 (o ile będą jeszcze miejsca)

UWAGA: rodzice dzieci:

W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z REGULAMINEM UCZESTNICTWA.
(link powiązania:

W celu usprawnienia zapisów dzieci, prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2020". Jednorazowe uzupełnienie dokumentu pozwala na uczestnictwo dziecka w wędrówkach przez cały rok kalendarzowy.

7. Zbiórka:

Gdańsk Oliwa, ul. Kościerska, polana po dawnym boisku piłkarskim 
>>> Zobacz na mapie lokalizację zbiórki 
Zbiórka i sprawdzenie listy zarejestrowanych uczestników o godz.9:45

Wędrówkę prowadzi:

Grupa Rekreacyjna 3miasto:
Krzysztof Kochanowicz, Marek Puchalski, Marcin Czajkowski
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:

Gdański Ośrodek Sportu
Miasto Gdańsk

Zobacz wideo relację z jednej z ostatnich wędrówek: