Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Gdańskiej Konferencji Ekonomii Społecznej organizowanej przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Fundacji Fundusz Współpracy. Konferencja odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2008 r. Będzie to międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest spotkanie osób związanych z ekonomią społeczną w Polsce i na świecie oraz dyskusja na temat możliwości rozwoju tego sektora w Polsce.
Program Konferencji
Konferencja rozpocznie się 26 czerwca sesją plenarną w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wśród zaproszonych gości specjalnych znajdą się przedstawiciele Rządu i Parlamentu RP, a także reprezentanci Komisji Europejskiej.
W czwartek i w piątek (26 i 27 czerwca) odbędą się panele dyskusyjne związane tematycznie z ekonomią społeczną, prowadzone przez uznanych ekspertów w swoich dziedzinach, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Oto tematyka planowanych paneli:
Panel A Aktualne regulacje dotyczące funkcjonowania ekonomii społecznej w Polsce i postulaty dotyczące ich zmian
Panel B Miejsce ekonomii społecznej w strategii 2007-15
Panel C Infrastruktura ekonomii społecznej (wsparcie techniczne i mechanizmy reprezentacji interesów środowiska ekonomii społecznej)
Panel D Relacje z administracją publiczną na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym
Panel E Czy i jak regulować przedsiębiorczość społeczną?
Panel F Infrastruktura finansowa ekonomii społecznej / finanse solidarne
Panel G Mapa ekonomii społecznej w Europie
Panel H Relacje ze środowiskiem biznesu – partnerzy czy konkurenci?
Panel I Ekonomia społeczna jako mechanizm rozwoju wspólnot lokalnych
W
piątek (27 czerwca) po południu sesje w grupach zakończą się podsumowaniem podczas sesji plenarnej w historycznej Stoczni Gdańskiej. Na zakończenie tego dnia planowana jest dwuczęściowa debata przygotowywana we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. W pierwszej części (Ekonomia solidarności przeciw ekonomii realnego socjalizmu) wezmą udział twórcy przemian ustrojowych w Polsce w 1989 r., w drugiej zaś (20 lat później. Ekonomia solidarności – katalog podstawowych wyzwań) eksperci i decydenci, którzy będą rozmawiać o wyzwaniach stojących przed rządzącymi. Chcemy, aby to spotkanie, stanowiące oś Gdańskiej Konferencji Ekonomii Społecznej, stało się pretekstem do postawienia podstawowych pytań o znaczenie solidarności w niemal 30 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych.
Trzeciego dnia Konferencji
(sobota 28 czerwca) na gdańskim Długim Targu organizujemy dostępne dla szerokiej publiczności Targi Ekonomii Społecznej, podczas których przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej będą oferować swoje produkty i prezentować działalność własnych organizacji. Targom towarzyszyć będzie Kalejdoskop rezultatów Partnerstw na rzecz Rozwoju EQUAL w przepięknych wnętrzach Dworu Artusa. W Domu Harcerza będzie można natomiast obejrzeć przegląd reklamy społecznej oraz premierę filmu dokumentalnego o korzeniach i przyszłości ekonomii społecznej w Polsce. W tym dniu planowane są także spotkania tematyczne dla przedstawicieli różnych branż ekonomii społecznej z Polski i Europy. Celem tych spotkań jest wymiana doświadczeń i wypracowanie różnych form współpracy pomiędzy reprezentowanymi organizacjami.
Już wkrótce znajdą Państwo aktualizowany na bieżąco, szczegółowy program konferencji, formularze zgłoszeniowe, a także dodatkowe materiały na stronie
www.ekonomiaspoleczna.pl/gdansk.
Rekrutacja na konferencję rozpocznie się 26 maja i potrwa do 15 czerwca 2008 r.