stat
Impreza już się odbyła

Ruszyła objazdowa wystawa "Eksperymentuj!" zorganizowana w ramach partnerstwa PKO Banku Polskiego i Niebo Kopernika - Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Prezentacja ekspozycji odbędzie się w dniach 11-14 września 2012 r. w nowoczesnym biurowcu- Olivia Business Centre w Gdańsku, przy ul. Grunwaldzkiej 472.

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
lis 23

sobota, g. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wystawa "Eksperymentuj!" obejmuje 15 interaktywnych eksponatów, pozwalających na samodzielne przeprowadzanie doświadczeń z zakresu nauk ścisłych. Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania różnymi dziedzinami nauki oraz ukazanie jej mniej znanego oblicza w sposób przystępny dla młodych ludzi.

Do obejrzenia wystawy planujemy zaprosić ponad 1200 uczniów ze szkół podstawowych województw: pomorskiego i warmińsko - mazurskiego.


Dowód na twierdzenie Pitagorasa
Stojak z obracającą się płytą. Ciecz przepływająca miedzy "kwadratami" zbudowanymi na przeciwprostokatnej i przyprostokatnych trójkąta prostokątnego, ilustruje twierdzenie Pitagorasa.

Tablica Galtona
Stojak z obracającą się płytą-tablicą. Spadające kulki odbijają się od rozmieszczonych na ich drodze pręcików i trafiają do rynienek znajdujących się u dołu tablicy. Rozmieszczenie kulek w rynienkach odpowiada tzw. rozkładowi Gaussa.

Szyfry
Demonstracja kilku prostych szyfrów, takich jak: szyfr Cezara, szyfrowanie przy pomocy tabliczki-maski, odczytywanie zaszyfrowanego słowa ze zbioru liter po przyłożeniu tabliczki-klucza.

Łamigłówki
Zadania mające na celu m.in. rozdzielanie elementów, układanie określonych kształtów z elementów, itp.

Najszybsza zjeżdżalnia
Trzy kulki staczają się po torach w kształcie: równi pochyłej, hiperboli i cykloidy. Eksponat obrazuje zagadnienie kształtu toru, po jakim poruszająca się kulka najszybciej pokona odległość miedzy dwoma punktami położonymi na różnych wysokościach.

Dziwne walce

Dwa walce staczają się po równi pochyłej. Walce ważą tyle samo i maja takie same rozmiary, ale ich masa jest inaczej rozłożona. Eksponat ilustruje zależność prędkości poruszania się walców od rozmieszczenia masy: os obrotu - obwód.

Wirujące krzesełko
Eksponat obrazuje teorie zachowania momentu pędu. Składa się z obrotowego krzesła i obciążonych kół rowerowych z uchwytami. Zmiany pozycji rozkręconego koła powodują obracanie krzesełka.

Uwięziona piłka
Piłka plażowa unosi się w strumieniu powietrza. Zjawisko spowodowane jest właściwościami poruszającego się powietrza (strumienia). Sprawia on, ze piłka znajdująca się na krawędzi strumienia jest wciągana w głąb, ponieważ szybko poruszające się powietrze wywiera na piłkę
mniejsze ciśnienie niż powietrze nieruchome.

Silny jak serce
Sylwetka ciała z ręczna pompka w miejscu serca. W "szyi" umieszczona jest przezroczysta rurka, z której - pod wpływem pracy pompki - tryska zabarwiona ciecz. Eksponat pozwala sprawdzić, czy jest się w stanie pompować krew z taką wydajnością jak serce.

Bańki mydlane
Ustawiona pionowa rama z zamocowana poprzeczka, która może zostać zanurzona w misce, a następnie (przy pomocy linki) wyciagnięta do góry, rozpinając dużą błonę mydlaną. Obok, na stoliku, znajduje się kilka różnych ramek ze stali nierdzewnej (okrągła, prostokątna, sześcian), na których można rozpiąć błony mydlane o różnych kształtach.

Stanowisko próżniowe
Obracająca się przezroczysta rura z pleksi przymocowana do podstawy-pompy. W rurze umieszczono ptasie piórko i gumkę do ścierania. Przedmioty w niej umieszczone spadają z różną (gdy w rurze znajduje się powietrze) lub równą (po wypompowaniu powietrza z rury) prędkością.

Półkule magdeburskie
Pompka próżniowa i półkule magdeburskie. Po wypompowaniu spomiędzy półkul powietrza, ich rozerwanie staje się prawie niemożliwe. Eksponat ilustruje siłę ciśnienia atmosferycznego wywieranego z zewnątrz na półkule (ogólnie obiekty).

Kula plazmowa
Szklana kula zawiera niewielka ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W środku kuli umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza wewnątrz kuli duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Ręka przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, ponieważ prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

Znikające barwy
Urządzenie składa się z zaciemnionej komory i umieszczonego w niej obrazka. Oświetlany jest on kolejno światłem białym i monochromatycznym: czerwonym, zielonym, niebieskim. W zależnosci od wybranego oświetlenia zmieniają się barwy przedmiotów na obrazku.

Czestotliwości, jakie słyszymy
Przestrajany generator z dużą skalą częstotliwości akustycznych i wzmacniacz z głośnikami (słuchawkami). Eksponat pozwala sprawdzić zakres słyszanych częstotliwości.

Ludzkie ciało - trójwymiarowa układanka
Model korpusu i głowy człowieka, wewnątrz którego umieszczone są ściśle dopasowane do siebie narządy w różnych kolorach. Zadanie polega na ułożeniu narządów w odpowiednich miejscach.

Sprawdź swoją pamięć
Urządzenie wyposażone w sześć podświetlanych przycisków oraz elektroniczny licznik. Zadanie polega na powtórzeniu kolejności włączania się lampek-przycisków. Z każdą próbą powtarzana sekwencja zwiększa się o jeden błysk.

Szybkość reakcji
Urządzenie demonstrujące współdziałanie układu nerwowego i układu ruchu. Bada szybkość reakcji
użytkownika na bodźce świetlne i dźwiękowe oraz ich kombinacje na zasadzie: sygnał - wciśnięcie
odpowiedniego przycisku.

Oszukaj swój wzrok
Stanowisko do wykonywania prostych czynności manualnych w różnych okularach zniekształcających obraz. Wśród zadań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej, które musi wykonać użytkownik w okularach, jest m.in. ułożenie kilkuelementowej układanki.

Oszukaj swój słuch
Stanowisko, w którym tekst czytany do mikrofonu odtwarzany jest w słuchawkach z pewnym opóźnieniem.

Jak powstaje film?

Głównym elementem stanowiska jest zoetrop, czyli zamocowana na obrotowej podstawce "tortownica", w której boku wycięte są wąskie pionowe szczeliny, a w środku umieszczony pasek z rysunkami kolejnych faz ruchu. Rozkręcenie urządzenia i obserwacja obrazków wywołuje
złudzenie ruchu.