Elvin Flamingo #ObsessiveStatesWernisaż: 31 stycznia 2025, godz. 18:00
Wystawa czynna do 30 marca 2025.
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Katarzyna Serkowska
Założeniem było stworzyć taki rodzaj filmu, aby żaden widz po wyjściu z miejsca zwanego kinem nie mógł powiedzieć: Świetny film, ale życie toczy się dalej, to był tylko film. Stworzyć film żyjący własnym życiem, uczestniczący, interaktywny i symbiotyczny ze mną tymi słowami Elvin Flamingo opisywał swoje artystyczne dążenia na początku swojej drogi artystycznej, w roku 2014, w tekście do projektu Symbiotyczność tworzenia. W cytacie pojawiają się najważniejsze tematy prac artysty fascynacja kinem oraz pytanie jak włączyć inne byty w proces tworzenia dzieła sztuki.
Wystawa #ObsessiveStates to rodzaj podsumowania dotychczasowej twórczości artysty Elvina Flamingo, próba analizy głównych wątków pojawiających się w kolejnych pracach twórcy, co zmieniło się przez ostanie dziesięć lat? Osią gdańskiej ekspozycji będą stany obsesyjne rozumiane z jednej strony jako tematy powracające w poszczególnych realizacjach, z drugiej analiza stanów wyobraźni generowanych przez chorobę afektywną dwubiegunową. Film, biologia, owady, symbiotyczne tworzenie, wolność, laboratorium to tylko niektóre z artystycznych wątków, które zostaną nakreślone w prezentacji.
Na wystawie pokazane zostaną cztery nowe, premierowe projekty artysty m.in.: rysunki na maskach silnika samochodu Dodge Challenger zainspirowane amerykańskim filmem Znikający punkt z 1971 roku oraz instalacja powstała we współpracy z Kliniką Psychiatrii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W ramach ekspozycji przypomniane zostaną także starsze realizacje, takie jak Symbiotyczność tworzenia, Plant~Animals, Dekapitacja ewolucji-Nowa ewolucja, Mowa błądzących ciał, My-Wspólny organizm oraz Robot Roel.
Elvin Flamingo jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta swoimi wielowątkowymi pracami zaprasza odbiorców/odbiorczynie do rozważań dotyczących początków życia, możliwości alternatywnej ewolucji, klonowania, DNA jako istoty życia na Ziemi. Projekty artysty często powstają w laboratoriach we współpracy z naukowcami oraz innymi organizmami takimi jak bakterie, rośliny, owady, w procesie symbiotycznego dialogu, w którym nie ma jednego autora.
Prace prezentowane na wystawie #ObsessiveStates zostały zrealizowane przy wsparciu Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpraca: prof. Aleksandra Królicka, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Krzysztof Sadko, Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, prof. Jarosław Marszałek, MWB UG/GUMed, dr Anna Kawiak, MWB UG/GUMed, Maurycy Czarnecki, Michał Szlaga, Alicja Adrjańska, Inga Michałowska, Olo Walicki, Kamil Pater, Patryk Chyliński, Klaudia Bruska, Łukasz Bruski, Michał Starke, Szymon Ciechanowski, Paweł Rzeźnicki, Arkadiusz Kania oraz Messor barbarus, Pheidole indica, Nopsis, Cereus i Texerus.
Więcej informacji na stronie
https://www.laznia.pl/wystawy/elvin-flamingo-obsessivestates-438/