stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Emigrantki własnym głosem to projekt literacki z udziałem polskich pisarek, tworzących poza granicami kraju, które w swoich książkach opisują aspekty życia za granicą.

gru 7

sobota, g. 11:30 - 15:30

Gdańsk,
bilety 1-20 zł

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł
W spotkaniach, które odbędą się w dniach 4-6 listopada w Muzeum Emigracji w Gdyni wezmą udział: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny- Louis, Magdalena Orzeł, Sylwia Chutnik oraz literaturoznawcy i badacze zagadnienia emigracji. Program zawiera także wydarzenia towarzyszące, w tym koncert Mai Koman. Cykl spotkań zakończy debata Czy emigracja jest kobietą?

Bogata literatura napisana przez polskie emigrantki prezentuje bardzo szerokie spektrum zjawiska, jakim jest emigracja kobiet. Jest to twórczość zaangażowana, poruszająca ważne społecznie problemy, z jakimi muszą mierzyć się Polki na emigracji, jak również prezentująca przyczyny i wysokie koszty społeczne decyzji o wyjeździe z kraju. Wiele kobiet dopiero, kiedy opuszcza Polskę na stałe lub na dłuższy czas, zaczyna spisywać swoje doświadczenia, publikując je w formie dzienników, powieści lub blogów. Są bardzo aktywne, poszukujące, próbujące szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Emigracja, mimo wielu trudności staje się niejednokrotnie dla Polek bardzo otwierająca, w nowej scenerii nabierają energii, którą trudno było im znaleźć w Polsce. Muzeum Emigracji w Gdyni postanowiło przyjrzeć się szerzej zjawisku emigracji kobiet, realizując projekt pod hasłem Emigrantki własnym głosem, w którym wezmą udział pisarki opisujące realia życia za granicą oraz specjaliści zajmujący się tym tematem. Wśród zaproszonych autorek znajdą się m.in.: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Magdalena Orzeł, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny- Louis, a także Sylwia Chutnik.

Emigracja kobiet dostarcza wielu interesujących wątków do dyskusji, co pokazuje m.in. bogata literatura napisana przez Polki mieszkające w innych krajach. Dlatego cieszymy się, że możemy w ramach naszej działalności poruszyć tak ważny kulturowo i społecznie temat. Wydarzenie, choć ma częściowo charakter naukowy, skierowane jest do szerokiej publiczności, zarówno czytelników, jak i osób interesujących się zjawiskami współczesnego świata - mówi Anna Ratajczak-Krajka, koordynatorka projektu.

Program wydarzenia podzielony będzie na kilka bloków tematycznych, w ramach których odbędą się spotkania z pisarkami oraz debata z udziałem literaturoznawców i badaczy zagadnień emigracji. Kluczem podziału jest zaproponowana przez dr Annę Kronenberg typologia bohaterek powieści, definiująca różne typy kobiecej emigracji: ze względów ekonomicznych, kulturowych, zawodowych czy społecznych. Wśród poruszanych podczas spotkań zagadnień znajdą się m.in.: próba odpowiedzi na pytania wiążące się z problemami z integracją w odmiennej kulturze i obyczajowości; rozmowa na temat kosztów, jakie ponoszą kobiety, które decydują się na wyjazd z Polski; narażenie emigrantek na zjawisko seksbiznesu, czy społeczne tabu związane ze starością, przemijaniem i umieraniem na emigracji. Pojawią się także wątki związane z diametralną zmianą życia wyjeżdżających kobiet, podejmowaniem wyzwań, aktywnością na polu kultury, otwartością na świat, solidarnością kobiet, a także tematami gender.

Cykl spotkań zakończy debata Czy emigracja jest kobietą?, w której udział wezmą: prof. Inga Iwasiów, prof. Ewa Graczyk, dr Sylwia Urbańska, Sylwia Chutnik, a także dr Anna Kronenberg jako moderatorka. Debata skierowana będzie zarówno do specjalistów zajmujących się tematem migracji, jak również do osób, którym bliskie są problemy związane z sytuacją emigrantów i ich bliskich pozostających w kraju.

W programie znajdą się również wydarzenia towarzyszące dedykowane zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Będzie można wziąć udział w warsztatach pokazujących jak ciekawie i w angażujący odbiorcę sposób pisać blogi, które są często wybieranym narzędziem komunikacji przez emigrantów. Z kolei dzieci w wieku 5-10 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach "Atlas świata", których celem jest przybliżenie im zjawiska emigracji. Nie zabraknie akcentu muzycznego - w ramach wydarzenia odbędzie się koncert Mai Koman, artystki niezwykle twórczej i oryginalnej, która w 2014 roku wydała bardzo dobrze przyjęty album Pourquoi pas.

EMIGRANTKI WŁASNYM GŁOSEM - PROGRAM
4-6 LISTOPADA 2016


SPOTKANIA

4 LISTOPADA | PIĄTEK

Katarzyna Tubylewicz
"Zderzenie kultur" - emigracja/integracja
prowadzenie: Iwona Demska
18.00 | sala kinowa

5 LISTOPADA | SOBOTA

Magdalena Zimny-Louis
"Przedmioty" - niebezpieczeństwa emigracji
prowadzenie: Marzena Bakowska
13.00| sala kinowa

Magdalena Parys
"Przekraczanie granic" - po drugiej stronie
prowadzenie: Sylwia Chutnik
14.30 | sala kinowa

6 LISTOPADA | NIEDZIELA

Łucja Fice i Magdalena Orzeł
"Opiekunka | Żona" - traumy emigracji
prowadzenie: dr Anna Kronenberg
13.00| sala kinowa

Dana Parys-White
"Kowalka własnego losu" - emigracja egzystencjalna
prowadzenie: Marzena Bakowska
14.30 | sala kinowa

"Czy emigracja jest kobietą?" - DEBATA
prof. Ewa Graczyk, prof. Inga Iwasiów, dr Sylwia Urbańska, Sylwia Chutnik
prowadzenie: dr Anna Kronenberg
16.30 | Magazyn Tranzytowy


KONCERT

Maja Koman Trio
5 listopada | 19.00
Magazyn Tranzytowy

WARSZTATY

"A litera" - warsztaty typograficzne
Mateusz Żywicki (Traffic Design)
4 listopada | 16.00-19.00
sala multimedialna

"Atlas świata" - warsztaty dla dzieci
Agnieszka Sikora
5 i 6 listopada | 11.00-12.30
Magazyn Tranzytowy

"Bloguj!" ­- warsztaty kreatywnego pisania
Barbara Piórkowska
5 listopada | 12.00-15.00
sala wystaw czasowych

"Dobrze się wydać!" ­- warsztaty efektywnego wejścia na rynek czytelniczy
Izabela Żukowska
6 listopada | 12.00-14.00
sala multimedialna

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują zapisy.
Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania w kasie Muzeum Emigracji.


W ramach wydarzenia zainaugurowany został również konkurs Emigrantki własnym głosem na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Blogi mogą zawierać opisy - doświadczeń, podróży, refleksji związanych z codziennością - prezentujące odmienność życia w innej kulturze. Zgłoszenia można przesyłać do 30 października 2016 roku do godz. 12.00 na adres: blogi@muzeumemigracji.pl. Więcej informacji na temat konkursu i jego regulamin można znaleźć pod linkiem: www.polska1.pl

Projekt Emigrantki własnym głosem został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.