Dźwiękowa ekonomia punk rocka, surowy minimalizm ulicy i elastyczne riffy to właśnie formuła MAPY, czyli projektu Paula Wirkusa (Kolonia, Niemcy) i Marcina Dymitra aka Emiter (Gdańsk, Polska). 16 maja, o godz. 20.00 w Instytucie Kultury Miejskiej połączą siły i zgrają wspólnie po 19 latach przerwy.
Po 19 latach od ukazania się legendarnego albumu Fudo MAPA wraca z nowym materiałem NO AUTOMATU - punk, jazz, muzyka elektroakustyczna i elementy instrumental hip-hop to obszar, po którym porusza się zespół. W 2017 MAPA redukuje awangardę, jazz oraz punk do czystej energii. - Minimalistyczny set-up składający się tylko z kilku wyselekcjonowanych, analogowych instrumentów elektronicznych, umożliwia absolutną prezentację osobowości obu muzyków, którzy bazując na elementarnych rytmach wykonują riffowe, witalne, pełne nieoczekiwanych zwrotów, zawsze otwarte na interpretacje kompozycje - czytamy w opisie wydawnictwa. Wydawcą płyty jest Gusstaff Records. Płyta trafi do europejskiej dystrybucji m.in. BROKENSILENCE (Germany, Austria, Switzerland), KUDOS (UK, rest of Europe, overseas).
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
Podczas koncertu usłyszymy również najnowsze wydawnictwo emitera, sinus balticus (2017). - To płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej "przestrzeni" północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak "głębia", "toń" niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory. Staram się odnaleźć przez język muzyki wyjątkową atmosferę północy - mówi Emiter.
Emiter - muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości - lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt Słuchaj uchem - cykl słuchowisk na żywo.
Paul Wirkus - perkusista, kompozytor muzyki elektronicznej i teatralnej. Urodzony w Słupsku, gdzie zaczynał swoją karierę, występując w punkowej grupie Karcer. W 1989 roku wyemigrował do Niemiec. W Kolonii założył noise-rockowy zespół Spokój oraz zafascynował się współczesną muzyką elektroniczną, którą ostatecznie zaczął sam komponować. W 1998 roku ukazał się album Fudo duetu Mapa, który Wirkus współtworzył z Marcinem Dymiterem. Oprócz licznych nagrań solowych artysta ma na koncie również albumy nagrane wspólnie z Mikołajem Trzaską i Maciem Morrettim. Od 2011 roku związany ze sceną Lenz Teatro w Parmie.
Emiter i MAPA w IKM | Koncert
Data: 16 maja, godz. 20.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Bilety: 10 zł, online dostępne do 15 maja
https://mapawikm.evenea.pl/ oraz w dniu koncertu w IKM