6 - 29 listopada 2024, g. 18:00
8 listopada - 5 grudnia 2024, g. 18:00
Zaskakujące rozwiązania energetyczne, zadziwiające metody pozyskiwania energii, ale i najpiękniejsze, nie tylko zabytkowe, miejsca Sztokholmu, a wszystko na kilkudziesięciu fotografiach, dokumentujących wycieczkę naukową Koła Naukowego Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej do Szwecji. Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca o godzinie 12.00 w holu przed Biblioteką Główną Politechniki Gdańskiej. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi: Eva Emnéus, Konsul Generalny Królestwa Szwecji oraz Tomas Bertelman, Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.Tuż po otwarciu ekspozycji, zapraszamy do Auli Gmachu Głównego PG na wykład pt. „Energetyka jądrowa – jak to robią w Szwecji”.
Na wycieczkę naukową studenci udali się w grudniu 2006 roku. W Szwecji spędzili cztery dni, podczas których gościli w miejscach ściśle związanych z energetyką jądrową. Koszty wyprawy pokryła główna nagroda w Konkursie Czerwonej Róży 2006 dla Najlepszego Koła Naukowego Trójmiasta. – Szwecja to kraj zaskakujący pięknem naturalnej rzeźby terenu, jak również pomysłowością i skutecznością zastosowanych rozwiązań w zakresie energetyki. Wycieczka, którą odbyliśmy w grudniu 2006 roku dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń oraz stała się źródłem bogatej wiedzy z zakresu nowoczesnych metod pozyskiwania energii, wiedzy, którą chcemy się podzielić – mówi Beata Riegel, studentka III roku Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, uczestniczka wyprawy i współorganizatorka wystawy.
Podczas wycieczki studenci odwiedzili między innymi sztokholmską siedzibę znanej firmy Inspecta, zajmującej się dozorem technicznym, zwiedzili laboratorium testujące paliwo jądrowe oraz obejrzeli pełnowymiarowy model reaktora w firmie Westinghouse. Studenci mieli okazję przyjrzeć się wnętrzu elektrowni jądrowej w Forsmark oraz podziemnemu składowisku odpadów radioaktywnych.
– Nasze koło naukowe przyglądało się również pracy laboratorium, pracującego z zagadnieniami przepływu masy i ciepła w szwedzkiej energetyce wodnej i jądrowej w firmie Vattenfall Research Center, a także wysłuchało interesującego wykładu na ten temat. Spotkaliśmy się także z pracownikami naukowymi sztokholmskiej uczelni technicznej "Royal Institute of Technology"– opowiada Beata Riegiel.