stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Gdańska Galeria Fotografii
zaprasza na wystawę Ludomira Franczaka pt. "Erft".

Wernisaż i performance: 18.09.2010 godz. 18.00.
Wystawa czynna 18.09.2010-17.10.2010.

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek 11.00-18.00
przerwa 13.00 - 14.00
sobota - niedziela 11.00-16.00

Poszukiwanie własnej tożsamości i jej konstytuowanie zwykle objawia się w naszym życiu w okresie dojrzewania. Z biegiem lat szukamy analogii wizualnych przodków, własnych korzeni i analizujemy historię rodziny czy podobieństw losów. Czasem jednak te poszukiwania stymulują przypadki i odkrywane tajemnice rodzinne. Takie są źródła autobiograficznego projektu Ludomira Franczaka pt.: ERFT.

Jako analiza wojennych losów babci autora, pochodzącej z Kresów (Wschodnia część Polski, włączona do Związku Radzieckiego po II Wojnie Światowej) Józefy Wandy Kraus (wcześniej Franczak, z domu Filipczakówny), projekt realizowany był od 2008 roku w kilku etapach, w Polsce i na Węgrzech. Według przekazanej przez babcię artysty tajemnicy, jego biologicznym dziadkiem nie był jej mąż, ale węgierski lekarz o nazwisku Erft. Studiowanie losów, wielokrotne rozmowy z członkami rodziny, analiza dokumentów, rejestracje wideo, e-maile i fotografie doprowadziły autora do rodziny domniemanego dziadka na Węgrzech. Powstałe w ten sposób materiały składaja się na bardzo emocjonalną opowieść o wojennej historii Europy widzianej przez pryzmat indywidualnych losów dwóch kobiet: babki i ciotki autora.

Ludomir Franczak:
- Interesuje mnie sam proces "pamiętania". Chcę się dowiedzieć, jak historyczne fakty są zapamiętywane i modyfikowane w atmosferze sekretu rodzinnego - szeptanego po kątach. Historia mojej babci jest jedną z wielu historii wojennych - jednocześnie jest historią mojej rodziny, wiąże się z jej tożsamością. Pragnę przedstawić niejednoznaczność tej narracji - to w jaki sposób jest ona zmodyfikowana. Ujawniać w jaki sposób powstaje legenda i jaki ma ona wpływ na nasze życie.

Efektem całego projektu jest multimedialny spektakl, książka artystyczna z pogranicza pamiętnika i bajki, która łączy w sobie literaturę z ilustracjami graficznymi oraz instalacja przestrzenna we wnętrzu galeryjnym. Ludomir Franczak jest tegoroczny laureatem Stypendium dla twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Ludomir Franczak (ur. 1974 w Słupsku) - artysta wizualny, konserwator dzieł sztuki, grafik, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; stypendysta Bornholms Hojskole w Danii, oraz Fundacji Wyszehradzkiej, Marszałka Województwa Pomorskiego.Mieszka i pracuje w Słupsku. Jest aktywny w różnych dziedzinach m.in. w grafice, malarstwie, instalacjach przestrzennych i multimediach. Współtworzy projekty interdyscyplinarne, m.in.: Ostatni Człowiek na Ziemi (z P. Jaworskim i M. Małecką), teatr mody 3cm, Family Tv (z żoną Magdaleną), projekt teatralny Schron (min. z Emiterem, D. Odiją, U. Sawicką), emiter_franczak (projekt łączący działania audio Emitera z video performancem na żywo). Zajmuje się projektowaniem scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, projektuje modę. Franczak jest bardzo aktywnym twórcą jako performer i autor instalacji ma za sobą prezentacje w całej Polsce w przestrzeni zamkniętej i otwartej, m.in. w Galerii Arsenał w Poznaniu, Kronika w Bytomiu, Wozownia w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, Entropia we Wrocławiu, BWA w Sanoku, Scena w Koszalinie, oraz za granicą (Dania, Szwecja, Anglia, Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Węgry, Rosja).
www.lfranczak.blogspot.com

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu
Samorządu Województwa Pomorskiego.
Fundacji Wyszehradzkiej
Galerii IMPEX - Budapeszt
Gminy Miejskiej Słupsk

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Wrotapomorza.pl
Gdańsk.pl
Radio Gdańsk
Inyourpocket

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    2 zł
  • Bilet ulgowy
    1 zł
2 zł - normalny
1 zł - ulgowy

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 11.00-18.00
przerwa: 13.00 - 14.00
sobota - niedziela: 11.00-16.00