stat
Impreza już się odbyła

Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Etnograficznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, w trakcie którego można zakupić unikalne oryginalne prezenty świąteczne prosto od twórców ludowych, a także rękodzieło artystyczne: haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne, słodkie miodowe upominki.

22 listopada - 23 grudnia 2024

Gdańsk
Wstęp wolny

21 listopada - 23 grudnia 2025

Gdańsk
Wstęp wolny
W każdą przedświąteczną niedzielę grudnia Oddział Etnograficzny zamieni się w przyjazną przestrzeń, w której - z dala od gwaru wielkich galerii handlowych - można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych.

Dodatkowo zapraszamy na warsztaty rodzinne "Etno Święta!". Jak wiadomo, okres przedświąteczny to czas kreacji! Zachęcamy całe rodziny do udziału w zajęciach z tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. Wspólnie odkryjmy magię Świąt!

Ilość osób ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101

Koszt warsztatu: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie. Warsztaty towarzyszą Etnograficznemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu.

3 grudnia, niedziela
11:00-12:30

"Anielskie warsztaty"
Tradycyjne świąteczne anioły tworzone z bibuły, kolorowej krepiny i zdobione brokatem. Zazwyczaj zdobiły choinkowe szczyty i ochraniały domowe wnętrza zapewniając szczęście ich mieszkańcom.

13:00-14:00
"Opłatkowe Święta"
Unikalna polska tradycja tworzenia opłatkowych ozdób zwanych "światami". To misterne dekoracje, których elementy wycinano z białych i kolorowych opłatków, a następnie sklejano je w lekkie, delikatne kompozycje.

10 grudnia, niedziela
11:00-12:30 oraz 13:00-14:30
"Strojne podłaźniczki "

Tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby - podłaźniczki, które wieszano w domach pod sufitem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pojawiały się w domach zanim jeszcze zagościła w nich choinka. Bogato dekorowane i kolorowe wieńce będą ozdobą każdego domu.

17 grudnia, niedziela
11:00-12:30
"Anielskie Święta"

Tradycyjne świąteczne anioły tworzone z bibuły, kolorowej krepiny i zdobione brokatem. Zazwyczaj zdobiły choinkowe szczyty i ochraniały domowe wnętrza zapewniając szczęście ich mieszkańcom.

13:00-14:00
"Opłatkowe światy"

Unikalna polska tradycja tworzenia opłatkowych ozdób świątecznych zwanych "światami". To misterne dekoracje, których elementy wycinano z białych i kolorowych opłatków, a następnie sklejano je w lekkie, delikatne kompozycje.