Etnomatograf - Podejrzany: Ai Wei Wei Oddział Etnografii Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Etnomatograf - Podejrzany: Ai Wei Wei

Zapraszamy na pokaz filmowy odbywający się w ramach cyklu Etnomatograf. Oblicza świata w filmie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

gru 4-6

piątek - niedziela, g. 19:00

Online
Podejrzany: Ai Wei Wei reż. Andreas Johnsen | 2013 | 89 min

Słynny artysta Ai Weiwei, znaczący głos chińskiej opozycji, od lat walczy o prawa człowieka w swoim kraju. W 2011 roku trafił do więzienia. O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po rzekomym przyznaniu się do winy, został w czerwcu 2011 roku zwolniony za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.

Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby wytoczyć przeciw niemu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilne próby ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie - Ai Weiwei cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, policja nieustannie go sledzi. Musi też odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki. Zachowuje jednak stoicki spokój, a jedynym sposobem na rozładowanie emocji i frustracji okazać się może tworzenie kolejnej instalacji, którą Ai Weiwei planuje pokazać zagranicą.

WSTĘP WOLNY
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Cystersów 19
www.facebook.com/OddzialEtnografii