Zapraszamy na pokaz filmowy odbywający się w ramach cyklu Etnomatograf. Oblicza świata w filmie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Więcej niż miód reż. Markus Imhoof | 2012 | 90 min. Pokaz w ramach obchodów Dnia miodu i ziół na Letnim Jarmarku Etnograficznym Od 15 lat naukowcy i hodowcy z przerażeniem obserwują, jak zmniejsza się populacja pszczół na świecie. Twórcy filmu dokumentalnego "Więcej niż miód", starają się znaleźć przyczyny tego zjawiska oraz przybliżają widzom konsekwencje, jakie może mieć dla Ziemi wyginięcie pszczół.
W ciągu ostatnich 15 lat na całym świecie zostały zdziesiątkowane liczne kolonie pszczół. Przyczyny tej katastrofy nie są znane. W zależności od regionu świata śmiertelność tych owadów wynosi pomiędzy 50 a 90% populacji. Epidemia nadal się rozprzestrzenia. Wszędzie scenariusz jest taki sam: miliardy pszczół opuszczają ule i bezpowrotnie znikają. W Stanach Zjednoczonych spośród 2,4 milionów uli zniknęło około 1,5 miliona. W Niemczech ten problem dotknął jednej czwartej wszystkich kolonii, a straty w gospodarstwach sięgają 80%. Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, Szwajcarii, Francji , Włoszech, Portugalii , Grecji, Austrii i Anglii. Zjawisko to zostało nazwane "fenomenem Mary Celeste" - od nazwy statku, którego załoga zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1872 roku.
W 2006 roku naukowcy po rak pierwszy użyli nazwy "zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej" (ang. Colony Collapse Disorder). Do tej pory nie wiadomo dokładnie, co jest jego przyczyną, ale najprawdopodobniej jest to zespół takich czynników jak: obniżona odporność pszczół, stres, zatrucie pestycydami, wirusy i inwazje pasożytów. Problemu nie można bagatelizować. Apis mellifera, czyli pszczoła miodna, pojawiła się na naszej planecie 60 milionów lat przed człowiekiem i jest znaczącym ogniwem w ekosystemie, niezbędnym dla przetrwania człowieka. 80% gatunków roślin wymaga zapylania - bez tego procesu owoce i warzywa mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Jak zauważył Albert Einstein, a przed nim Karol Darwin: "Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia".
WSTĘP WOLNY
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Cystersów 19
www.facebook.com/OddzialEtnografii