W tym roku nie spotkamy się w parku Kolibki, by świętować bogactwo muzycznych kultur świata. W ramach naszego nowego, kameralnego cyklu Etnoscena! przygotowaliśmy cztery koncerty, które - mamy nadzieję - choć trochę wynagrodzą brak Globaltiki.
Cztery soboty, cztery duety eksperymentujące z tradycją.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
15.08 - Badji & FolaNa koniec letniej odsłony Etnosceny! wystąpi duet z Zachodniej Afryki. Obaj muzycy pochodzą z Senegalu, ale postanowili z Polską związać swoje losy. Nie tylko to ich łączy - obaj należą do griotów, kasty profesjonalnych muzyków, swoistych zachodnioafrykańskich bardów, strażników tradycji i historii.
Ablaye Badji to multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów - Cissoko. Urodził się i dorastał w Ziguinchor, w Senegalu. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Jednak słabość do kory była u niego widoczna od najmłodszych lat.
Zazwyczaj tradycja grania na korze przekazywana jest z ojca na syna. Jednakowoż Ablaye odziedziczył muzyczny spadek od swojego dziadka Kemo Susso jednego z najwybitniejszych senegalskich muzyków swojego pokolenia.
Amadou Fola jest multiinstrumentalistą gra na instrumentach takich, jak: djembe, sabar, tama, balafon, gitara, ngoni. Jest również kompozytorem, tancerzem, wokalistą i wielkim pasjonatem swej rodzimej kultury muzycznej. Urodził się w Dakarze w Senegalu, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Brał udział w różnych festiwalach, m. in. w Dubaju, w Maroko, Republice Czeskiej i w Polsce. Amadou dużo koncertuje, a swoją wiedzą o kulturze Afryki Zachodniej chętnie dzieli się także na warsztatach perkusyjnych i tanecznych.